Вы здесь

Т.Г. Шевченко і Запоріжжя

 

Від укладачів

 

Прогресивне людство усього світу широко відзначає 200 - річний ювілей від дня народження геніального сина України Тараса Григоровича Шевченка. Його ім`я ,  творчість нерозривно пов’язані  з нашим краєм. В десятках  творів поетом оспівується Запорожжя, Запорозька Січ  і Хортиця. Вся творчість Кобзаря пройнята болісною пам’яттю  минулої запорозької слави.

 До цієї дати ЗОУНБ імені А.М. Горького підготувала  бібліографічний покажчик "Т.Г. Шевченко і Запоріжжя".

Структура посібника складається із передмови укладачів,

  вступної  статті письменника П.П. Ребра "Хортиця і Тарас Шевченко", тематичних розділів та допоміжного іменного покажчика.

У виданні зібрані різні види документів (книги, брошури, статті із видань, що продовжуються, збірників, журналів, газет опублікованих українською та російською мовами), які згруповані за розділами :

 

- Великий Кобзар на Запоріжжі;

- Перебування Т.Г. Шевченка на Хортиці;

- Запоріжці - лауреати премії імені Т. Г. Шевченка;

- Т. Г. Шевченко в творчості запорізьких письменників;

- Т. Г. Шевченко в творчості запорізьких митців;

- Вшанування пам`яті великого Кобзаря;

- Урочистості з нагоди святкування 200-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка;

- Всесоюзне Шевченківське свято "В сім`ї вільній, новій";

- Проекти пам’ятника Т. Г. Шевченку;

- Парк імені Т. Г. Шевченка;

- Площа імені Т. Г. Шевченка;

- "Тарасова стежина";

- "Тарасова груша".

 

Бібліографічний опис здійснено за чинними в Україні стандартами.

Матеріали в розділах розміщено за роками видань, в межах року - за алфавітом авторів і назв творів.

Мета видання - допомогти дослідникам і читачам орієнтуватися в  зростаючому потоці літератури, у вивченні і популяризації творчості великого Кобзаря, систематизувати наявний масив літературних джерел. У виданні зібрані різні види документів (книги, брошури, статті із видань, що продовжуються, збірників, журналів, газет опублікованих українською та російською мовами).

Посібник розрахований на наукових працівників, аспірантів, викладачів, студентів, працівників бібліотек, на всіх, хто цікавиться багатогранною спадщиною поета, митця і громадянина, його зв’язки із Запорізьким краєм.

Пошук літератури закінчено в лютому 2014 року.

 

Пропозиції та зауваження просимо надсилати за адресою: відділ краєзнавства, пр. Леніна,142, м. Запоріжжя, 69600; тел.787-53-52 або E-mail : kraeved@zounb.zp.ua

 

 

                                                                                                                  

 

 

ХОРТИЦЯ І ТАРАС ШЕВЧЕНКО

 

 

Якщо плоть Шевченкова народжена

кріпачкою в Моринцях на Черкащині,

то його дух народжений і виплеканий

Хортицькою свободою, запорізькою

демократичністю, непокорою та

болестями нардного лицарства.

 

Д. Павличко

 

Довго вагався: як назвати своє скромне повідомлення чи есе: «Шевченко і Хортиця» чи «Хортиця і Шевченко»? Зупинився на другому варіанті, бо Хортиця все-таки старша за віком та й сам поет величав її матір'ю. Звичайно, деякі «знавці» творчості Шевченка можуть зустріти цю публікацію зі скепсисом: мовляв, хіба те, що поет згадав Хортицю в кількох творах (якщо бути точним - п'ять раз), те, що він свого часу побував на острові, те, що писав про цю мандрівку в листі до Я. Кухаренка, достатній привід, щоб робити осібне дослідження?

Смію вас запевнити, що і привід достатній, і проблема тут є. Бо саме недостатня «запорозькість», як на мій погляд, - головний недолік багатьох і багатьох праць, присвячених нашому генію. Хоча цьому можна знайти пояснення - за царизму Січ була оголошена «бандою розбійників і п'яниць», а в радянські часи на неї дивилися як на (процитую хоча б сумнозвісного мракобіса секретаря ЦК Маланчука) «кубло буржуазного націоналізму». Але ті часи минули, і нам пора віддати належне запорізьким лицарям, а відтак і Хортиці, яка не випадково стала колискою нашої держави, а в незалежній Україні, дасть Бог, стане її духовним епіцентром, уособленням національної ідеї, яка поки що ледве животіє. Я, наприклад, не здивуюся, якщо через 10 чи навіть 100 років саме на Хортиці президенти будуть приймати присягу на вірність Україні, саме тут будуть проголошуватися найважливіші державні акти й укладатимуться міждержавні угоди. Адже на Хортиці особлива аура. Тут, як на полюсі, сходяться меридіани волі, добра, побратимства і, до речі, поезії.

Так от про скептиків. Не буду бити себе в груди. Скажу тільки, що це ми, як кажуть, проходили. Років двадцять тому, коли за нашою ініціативою і посильною участю готувалося перше виїзне Шевченківське свято в Запорізькій області, виникла дивна колізія. Мій колега і добрий приятель Д. Павличко, який очолював письменницьку делегацію, поскаржився, що якому «живому» класику не зателефонує, до якого шевченкознавця не звернеться (запрошуючи в поїздку), ті питають: «А яке відношення має Шевченко до Запоріжжя?» Чи навпаки - Запоріжжя до Шевченка? Я не вважав себе шевченкознавцем, але був змушений виступити в «Літературній Україні» зі спеціальною статтею (її було розверстано майже на всю першу сторінку). Аби декому не здалося, що я, так би мовити, прозрів чи порозумнішав лише нині, дозволю собі процитувати бодай перший абзац із тієї статті: «Близько вісімдесяти разів у творах і листах Т. Г. Шевченка зустрічаються терміни «Запорожжя», «запорожець», «запорозький». Десятки разів згадуються також Січ, Великий Луг, Хортиця, пороги... Либонь, не буде перебільшенням, якщо скажемо, що «запорозтво» (є такий термін у Великого Кобзаря) - це серцевина творчості геніального поета, що саме пам'ять про «людославне Запорожжя» наснажувала мрію Т. Шевченка про розквіт рідної землі, про благословенну «сім'ю вольну, нову». Саме при згадці про цей край струни Шевченкової кобзи звучали особливо урочисто і пристрасно, бентежно і зворушливо. І те вже не має кардинального значення, як нинішні шевченкознавці тлумачать знамениті слова поета «не вернуться запорожці» (як «тугу за романтизованим минулим» чи як «заклик шукати ідеалів визвольної боротьби не в минулому» - див. «Шевченківський словник»), - стократ важливіше, що саме Запорожжя було стимулом, точкою відліку, стартовим майданчиком його дум про найсвященніше - волю і щастя народу».

Образно кажучи (хоча метафори нібито науці не до лиця), саме Запорожжя, Хортиця народили і «виховали» Т. Шевченка, сформували його світогляд, допомогли виробити творче кредо. Ще точніше сформулював цю думку Д. Павличко, який на відкритті Шевченківського свята в Запоріжжі сказав: «Якщо плоть Шевченкова народжена кріпачкою в Моринцях на Черкащині, то його дух народжений і виплеканий хортицькою свободою, запорозькою демократичністю, непокорою та болестями народного лицарства...» І ще він сказав: «Ніколи Шевченко не зневірився в любові до запорозького феномена нашої історії як до гордості, символу й незамуленого джерела духовних сил українського народу» (цією промовою Д. Павличка відкривається 4-й випуск Шевченківського збірника «В сім'ї вольній, новій»).

Та повернемося до Хортиці чи Хортиці (так звучало це слово в часи Шевченка). Звичайно, нам не відомо, коли і від кого вперше юний Шевченко почув це слово.

Може, від батька, який був трішки романтиком, іноді чумакував і брав із собою малого Тараса, але найімовірніше - від діда Івана, який, за висловом поета, «випивши тієї», любив розповідати про Коліївщину, про гайдамаків. Патріарх Шевченкового роду поважав їх не менше, ніж запорожців, та, власне, різниці між ними й не бачив. Як, до речі, й сам Шевченко: пишучи свій найбільший за обсягом і поетичною напругою твір - поему «Гайдамаки», він весь час бачить перед собою Запорожжя і запорожців: їх згадують, про них співають, вони надихають гайдамаків. Пригадуєте: «кобзар вшкварив, а козаки - аж Хортиця гнеться - метелиці та гопака гуртом оддирають». Як би там не було, слово «Хортиця» - грізне й суворе, таємниче і загадкове - ще в юності запало в душу хлопчині, з часом воно наповнювалося все звабливішим змістом, все дужче зачаровувало і манило. Зрештою Хортиця для Шевченка стала не географічним поняттям, не просто шматком української землі, пошрамованої балками і оточеної водою Дніпра, а явищем духовним, соціальним і водночас поетичним. Хортиця ввійшла в свідомість поета як столиця волі, уречевлена козацька слава, горнило національного духу. Ось чому подорож Шевченка на Запорожжя не була такою собі туристською мандрівкою - це було його ходіння в Мекку. Різниця тільки в тому, що з Мекки прочани повертаються умиротвореними, майже щасливими, а для нашого пророка зустріч із поталованою Хортицею (як ви знаєте, він тут не почув не те що української, тобто козацької' мови, а навіть російської) стала жахливим випробуванням, шоком, потрясінням, можна сказати, - моральною травмою. Поет і до того ненавидів царизм і не терпів національного гноблення, а після побачення зі сплюндрованою Хортицею скинув усякі забрала, відмовився від езопової мови і відверто став на прю з самодержавством. Не випадково його гнівна «Розрита могила» з'явилася саме після відвідання Запорожжя. Як не випадково І. Франко Шевченкову поезію цього періоду вважав суціль політичною.

Як відомо, друге видання творів Т. Шевченка ввійшло в історію літератури під назвою «Чигиринський Кобзар». З таким же успіхом можна було перший «Кобзар» Т. Шевченка назвати Запорозьким чи навіть Хортицьким, якби... якби по ньому не походило геростратове перо цензора і видавців, адже більшість вилучень-купюр (на їх місці зяють крапки - мовби сліди від куль) стосується теми Запорожжя. І в тому є велика справедливість, що нинішній «Кобзар» вже першими рядками закликає читача до Запорожжя - туди, де «Реве та стогне Дніпр широкий». У десятках і десятках творів цієї книги зримо і незримо присутня козацька Хортиця. Навіть у «Заповіті» Шевченко висловлює мрію по смерті бачити не лише «лани широкополі», але й чути, як «реве ревучий», а Дніпро, як відомо, ревів лише в порогах.

Цілком можливо, що за браком місця мені не вдалося як слід розвинути і аргументувати свої положення. Але певен, що шановні читачі і без мене розуміють: Шевченко і Запорожжя, Великий Кобзар і Хортиця нероздільні, як пісня і душа. Проблема в тому, що ми ще не донесли до людей це розуміння. Днями, наприклад, на одному з телеканалів Запоріжжя обговорювалося питання, чи така вже актуальна це справа - БУДІВНИЦТВО пам'ятника Шевченку в нашому місті. Звичайно, більшого невігластва важко уявити.

Та головна проблема в іншому : незважаючи на те, що Д. Яворницький ще майже сто років тому зазначив, що всі ідеали Т. Шевченка в минулому не стільки України, скільки Запорожжя, що тут він «врачевал больную душу» і набирався снаги, більшість шевченкознавців досі ігнорує запорозький, хортицький фактор у житті й творчості поета. В енциклопедичному «Шевченківському словнику» навіть статті такої нема «Запорожжя», про Хортицю вміщено куценьку інформацію, а в статті «Запорозька Січ» чого тільки й немає - і «романтизоване трактування», і «класовий антагонізм», але нічого не говориться про те, що саме на ідеалах Запорожжя Шевченкова поезія піднялася, як на дріжджах. Знаменита фраза поета з його листа до Я. Кухаренка (про Хортицю) ніде не наводиться повністю. В академічному виданні «Шевченківські місця України» про Запорожжя, Хортицю немає й згадки. У визначенні дати перебування Шевченка на Запорожжі існує великий різнобій: тут і липень 1843 р. (Д. Косарик), і серпень (Є. Кирилюк), і навіть вересень (П. Жур). Майже ніде не говориться про козацьке походження Т. Шевченка, в тому числі - в ґрунтовній монографії Є. Кирилюка про поета і в книзі Л. Хінкулова «Шевченко», яка неодноразово перевидавалася в серії «ЖЗЛ».

Тим часом віриться, що настане та година, коли в усіх підручниках - шкільних і вузівських, у всіх виданнях про поета буде сказано, що він вийшов із козацького роду,бо без волелюбного запорозтва не було б Шевченка - поета, що найполум'яніші його рядки наснажені саме нашою землею. Віриться, що настане той день, коли до Хортиці, як до колиски нашої держави, нашої волі, нашої пісні потягнуться українці з усього світу (та й хіба лише українці?), щоб уклонитися їй і духовно омолодитися. А ще віриться, що настане той час, коли на гранітах Хортиці, як на скрижалях історії, будуть викарбувані імена всіх борців за незалежну Україну. І першим серед них буде ім'я великого українського пророка, вічного духовного Президента України, геніального поета і художника Тараса Григоровича Шевченка.

                                                                                                           П. Ребро

 

Коли покажчик готувався до друку Петро Павлович Ребро, почесний читач Запорізької ОУНБ імені О.М. Горького, корифей розвитку літературного процесу на Запоріжжі раптово відійшов у вічність.

 

 

Великий Кобзар на Запоріжжі

 

1. Ребро П. Т. Шевченко і Запоріжжя : доповіді, статті, вірші, хроніка. Кн. 2 / Петро Ребро. - Запоріжжя : Байда, 2007. - 120 с.

2. Ребро П. Т. Шевченко і Запоріжжя : [до 135-річчя з дня смерті Великого Кобзаря] / Петро Ребро. - Запоріжжя : Хортиця, 1996. - 67 с.

3. Кравченко В. "Моя Шевченкіана" В. А. Чабаненка в контексті шевченкознавчих досліджень викладачів ЗНУ / В. О. Кравченко // Вісник Запорізького національного університету. Філологічні науки. - 2008. - № 2. - С. 134-137.

4. Шевченкіана Мелітополя : біографії, інформація, творчість, пошук / упоряд. : В. А. Курманська, Д. П. Водвуденко, Т. М. Бахтерєева [та ін.]. - Мелітополь : Видав. будинок ММД, 2007. - 184 с.

5. Т. Г. Шевченко в моєму житті : спогади, листи, вірші / ред. і упоряд. П.П. Ребро. - Запоріжжя : Пані Зося, 2006. - 107 с.

6. Чабаненко В. Моя Шевченкіана / Запоріз. нац. ун -т. - Запоріжжя, 2006. - 170 с.

7. Ребро П. Він був веселою людиною / Петро Ребро // Весела Січ : сміхопис. - Запоріжжя, 2004. -  № 10. - С. 9-12.

8. Морозюк В. Кобзар у запорізькій хроніці, або куди поділась площа Шевченка? : [у м. Запоріжжі] // Морозюк В. Надщерблена доля. - Івано-Франківськ, 2003. - С. 154-160.

9. Ребро П. Козацькі гени Великого Кобзаря / Петро Ребро // Запорозька старовина : щоріч. зб. наук.-краєзнав. матеріалів. - Запоріжжя, 1995. - Вип. 1. - С. 157-158.

10. Степовий І. Родом - козак, духом - запорожець / І. Степовий // Запороз. Січ. - 1996. - 17 трав.

11. Тарас Шевченко і Запорізький край : (за док. Державного архіву Запоріз. обл.). - Запоріжжя : [б. в.], 1992. - 119 с.

12. Яворницкий Д.И. Запорожцы в поэзии Т. Шевченка // Тарас Шевченко і Запорізький край : [за док. Запоріз. Держ. архіву Запоріз. обл.] / Дмитро Яворницький. - Запоріжжя, 1992. - С. 59-116.

13. Петренко О. Коли ж Великий Кобзар прийде в Запоріжжя? / Оксана Петренко // Хортиця : альманах - Запоріжжя, 1992. - Вип. 2. - С. 61-64.

14. Славутич Я. Велич Тараса Шевченка // Яр Славутич. Меч і перо. - К., 1992. - С. 8 - 101.

15. Богуш П. М. Подорож Т. Г. Шевченка по козацькому краю у вересні 1843 р. / П. Богуш // Проблеми історії запорозького козацтва в сучасній історичній науці та музейній практиці : матеріали першої респ. наук.-практ. конф. - Запоріжжя - Дніпропетровськ, 1990. - С. 173-178.

16. Ребро П. На нас дивиться Великий Кобзар / Петро Ребро // Хортиця : альманах. - Дніпропетровськ, 1990. - Вип. 1. - С.117-126.

17. Запоріжжя : [про відзначення 173-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка // В сім`ї вольній, новій. - К., 1988. - Вип. 4. - С. 52-54.

18. История городов и сел Украинской ССР. В 26 т. Т. Запорожская область. - К. : Гл. ред. УСЭ, 1981. - 726 с. - Із змісту : [про зв’язок Т. Г. Шевченка з нашим краєм]. - С. 23, 80, 141, 170, 182, 206, 290, 313, 314, 336, 356, 397, 455, 466, 458, 570, 573, 617.

19. Запоріжжя // Феменко М. В. Топоніміка України в творчості Тараса Шевченка. - К. : Рад. школа, 1965. - С. 45.

20. Ребро П. "Кобзар" - мій оберіг / Петро Ребро// Индустр. Запорожье. - 2014. - 7 марта (№ 35). - С. 4.

21. Московцева В. Що в імені тобі моєму? : [Шевченкіана Запоріжжя ] / Віталіна Московцева // Запоріз. правда. - 2014. - 20 лют. (№ 20-21). - С. 5.

 

***

22. Величко О. "Червоне Запоріжжя" про Кобзаря / Олена Величко // Запоріз. правда. - 2014. - 6 берез. (№ 26-27). - С. 10.

23. Запорожье посетила правнучка друга Кобзаря : [библиотекари ЗОУНБ им. Горького встретились с И. Скоропадской - правнучкой Ф. М. Лазаревского ] // Мрія. - 2014. - 27 февр. (№ 7). - С. 4.

24. Музейна колекція "Шевченкіана" демонструє найцікавіші сторінки життя та творчості Кобзаря : [у Запоріз. худож. музеї] // Колос. - 2014. - 8 лют. (№ 11). - С. 2.

25. Петрина Х. Крокуючи Шевченковою стежкою : [Бердян. крає знав. музей збирає матеріали і роботи майстрів - шанувальників і послідовників Кобзаря] / Христина Петрина // Півден. зоря. - 2014. - 27 лют. (№ 14). - С. 28.

26. Співець людославного Запоріжжя : [Петро Ребро - шевченкознавець] // Рідний край. - 2014. - 15 лют. (№13-14). - С. 3.

27. Прекрасні "Хвилини з Кобзарем" : [в Енергодарі розпочався загальношкіл. проект "Кобзар у наших серцях"] // Время и мы. - 2014. - 6 февр. (№ 6). - С. 19.

28. Т. Г. Шевченко - символ України : [Василів. гімназія "Сузір’я " провела район. конф. для вчителів "Велич і безсмертя великого генія українського народу Т. Г. Шевченка"] // Позиция. - 2014. - 23 янв. (№ 4). - С. 10.

29. Марченко В. Шевченко з нами / Володимир Марченко // Компас. - 2011. - 17 марта (№ 11). - С. 5.

30. Московцева В. "У словах Шевченка - наша весна!"/ Віталіна Московцева // Запоріз. правда. - 2011. - 10 берез. (№ 35-36). - С. 1-2.

31. Завгородній Ю. Хортиця за океаном : "Незримі скрижалі Кобзаря": [про філософ. працю Д. Донцова, якій виповнилося півстоліття] / Юрій Завгородній // МИГ. - 2011.- 1 сент. (№ 35). - С. 50.

32. Московецька В."Ми всі - Тарасові діти!" : [про жителів с. Шевченко у Василів. р-ні, які шанують все, що пов’язане з іменем Т. Г. Шевченка] / Віталіна Московецька // Голос України. - 2010. - 10 берез.

33. Осипчук Т. Т. Шевченко і Запорізький край / Т. Осипчук // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2009. - № 5. - С. 19-22.

34. Вилинов Ю. Где-то в Российской империи... 1901 год : [празднование годовщины со дня рождения поэта в г. Александровске] / Юрий Вилинов // МИГ. - 2007. - 8 марта.

35. Тихонов М. Презентовали новую книгу о Шевченко : ["Шевченкіана Мелітополя"] / М. Тихонов // Наш город Мелитополь. - 2007. - 4 окт. (№ 40). - С. 6.

36. Юрик П. Митців України вітали Тернове Поле та райони Тернопільщини : [про участь запоріз. делегації у Шевченків. святі ] / Пилип Юрик // Запороз. Січ. - 2007. - 5 черв. (№ 103). - С. 5.

37. Денисов Є. Шевченко і Бердянськ / Є. Денисов // Азов. вестник. - 2006. - 11 авг. (№ 30). - С. 3.

38. Нас надихає слово Шевченка : [запоріжці про Великого Кобзаря] // Запоріз. правда. - 2005. - 29 верес. - С. 10.

39. Ребро П. Шевченко і Запоріжжя / Петро Ребро // Слово Просвіти. - 2005. - № 45.

40. У його пісні - душа України : [запоріжці про Шевченка] // Запоріз. правда. - 2005. - 21 трав. - С. 4.

41. Грабович Г. Шевченко в рецепції Дмитра Донцова / Г. Грабович // Слово і час. - 2004. - № 3. - С. 37-46.

42. Дробна О. Віночок Кобзареві / О. Дробна // Подробности. - 2004. - 4 марта. - С. 15.

43. Їх поріднили запорожці : [Рєпін і Шевченко // ]Запоріз. правда. - 2004. - 11 верес.

44. Ребро П. Запорожжя - душа Кобзаря / Петро Ребро // Суббота плюс. - 2004. - 4 марта (№ 10). - С. 12.

45. Ребро П. Козацькі гени Великого Кобзаря / Петро Ребро // Культура і життя. - 2004. - 3 берез.; Запоріз. правда. - 2004. - 11 берез. - С. 7.

46. Ребро П. У робітні генія // Петро Ребро : [про останню майстерню Т. Г.Шевченка] / Петро Ребро // Запоріз. правда. - 2004. - 13 січ. - С. 5.

47. Руденко В. Тарас Шевченко і Запорізький край : [розробка уроку л-ри] / В. Руденко // Українська література в загальноосвітній школі. - 2004. - № 3. - С. 55-61.

48. Вилинов Ю. Шевченко - с Любовью к Запорожью. Запорожье - с любовью к Шевченко / Юрий Вилинов // МИГ. - 2002. - 14 марта.

49. Ребро П. Голос Приазов`я - над труною поета : [ до 140-річчя від дня перепоховання поета ] / Петро Ребро // Запоріз. правда. - 2001. - 22 трав.

50. Усенко П. Шевченкіана - 1900 : як Олександрівці вперше в Катеринославській губернії публічно вшанували пам`ять Великого Кобзаря / П. Усенко // Запоріз. правда. - 2001. - 7 берез. - С. 12.

51. Яворський А. Правдивий голос Кобзаря / Антон Яворський // Выбор. - 2000. - 4 марта.

52. Рекубрацький А. Не забули пом`янути... : [відзначення 184 річниці з дня народження Кобзаря в Запоріжжі] / Анатолій Рекубрацький // Запоріз. правда. - 1998. - 10 берез.

53. Шевельов М. Тарас і Штігліц : [до 155-річчя подорожі Т. Г. Шевченка на Запоріжжя] / Марко Шевельов // Запоріз. правда. - 1998. - 28 жовт.

54. Баглай Я. Шевченко і Запоріжжя / Я. Баглай // Михайлів. новини. - 1997. - 8 берез.

55. Новиков А. На пустынном бреге ожиданий. Дни памяти Т. Г. Шевченко / А. Новиков, П. Баулин // Наш город. - 1997. - 5 марта. - С. 5.

56. Біжко Г. Дні Шевченка у Бердянську / Г. Біжко // Півден. зоря. - 1996. - 23 берез.

57. Денисов Е. О чем рассказал портрет : [ Шевченко и Бердянск] / Е. Денисов // Азов. вестник. - 1996. - 14 нояб.

58. Ребро П. Феномен "Заповіту" / Петро Ребро // Запоріз. правда. - 1996. - 12 січ.

59. Морозюк В. Шевченко у хроніці міста Олександрівська / Володимир. Морозюк // Старожитності. - 1994. - № 3-4. - С. 10-11.

60. Оксанченко О."На Хортиці у матері буду добре жити..." / Оксана Оксанченко // Индустр. Запорожье. - 1994. - 5 марта.

61. Пуха І. Дні Кобзаря на Запоріжжі / Іван Пуха // Запороз. Січ. - 1994. - 10 берез.

62. Шугаров О. Кобзар і Запоріжжя / О. Шугаров // Запоріз. правда. - 1994. - 5 берез.

63. "Добре жить тому, чия душа і дума добро навчилася любить!" // Запороз. Січ. - 1991. - 8 берез.

64. Морозюк В. Забута спадщина / Володимир Морозюк // Вітчизна. - 1991. - № 3. - С. 204-205.

65. Морозюк В. Постать Тараса над Дніпром : [Шевченко на Запоріжжі] / Володимир Морозюк // Запоріз. правда. - 1990. - 23 листоп.

66. Ребро П. Запоріжжя в Головній книзі українського народу / Петро Ребро // Запоріз. правда. - 1990. - 27 квіт.

67. Анцупова В. Дань памяти, залог непреходящей любви / В. М. Анцупова // Индустр. Запорожье. - 1989. - 7 марта.

68. Зикова О. Кобзар на Запоріжжі / О. В. Зикова // Рад. освіта. - 1989. - 21 лют.

69. Латанський С. По Шевченківських місцях : з художньої спадщини І. Чернишова / Сергій Латанський // Образотворче мистецтво. - 1989. - № 4. - С. 19-20.

70. Михайленко А. Де серце України : [Шевченків. свято на Україні ; згадується Запоріжжя] // Україна. - 1989. - №3 0, 31. - С. 5-7.

71. Славінський В. Звучало слово Кобзаря : [про район. огляд-конкурс в Куйбишев. р-ні] / В. Славінський // Прапор комунізму. - 1989. - 30 берез.

72. Федоров В. Дары запорожцев [музею Т. Г. Шевченка в Торонто (Канада)] / В. Федоров // Индустр. Запорожье. - 1989. - 8 марта.

73. Шевченковские дни : [в Приазов. р-не] // Приазов. новь. - 1989. - 18 марта.

74. Бабій А. Благословенне у віках Тарасове слово правди : [Шевченків. свято у Вільнян. р-ні] / А. Бабій // Червоний промінь. - 1987. - 14 берез.

75. Дубинка П. Запорізькі популяризатори творчості Кобзаря / П. Дубинка // Запоріз. правда. - 1987. - 8 берез.

76. Запорожцы о Т. Г. Шевченко // Индустр. Запорожье. - 1987. - 8 марта.

77. Ребро П. Великий Кобзар на Запорожье / Петро Ребро // Индустр. Запорожье. - 1987. - 8 марта

78. Ребро П. Запоріжжя в житті і пісні Великого Кобзаря / Петро Ребро // Запоріз. правда. - 1970. - 10 берез.

79. Макаров Б. Великий Кобзар на Запоріжжі / Б. Макаров // Запоріз. правда. - 1964. - 10 січ.

80. Запорожцы о Т. Г. Шевченко // Индустр. Запорожье. - 1987. - 8 марта.

81. Красицький Д. Шевченко на Запоріжжі / Д. Красицький // Індустр. Запоріжжя. - 1964. - 11, 17 січ. ; 2 лют.

82. Макаров Б. Великий Кобзар на Запоріжжі / Б. Макаров // Запоріз. правда. - 1964. - 10 січ.

83. Тараненко М. Він оспівував Запоріжжя / М. Тараненко // Запоріз. правда. - 1964. - 9 берез

84. Горина О. Великий поет на Запоріжжі / О. Горина // Запоріз. правда. - 1961. - 2 берез.

***

85. Подорож Т. Г. Шевченка по Придніпров’ю у вересні 1843 року. - Нікополь, 1993. - [плакат].

 

Перебування Т.Г. Шевченка на Хортиці

 

86. Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів : У 6 т. Т. 6 : Листи. Нотатки. Фольклорні записки. - К. : Вид-во АН УРСР, 1964. - 643 с. - Із змісту : [Лист до Я. Кухаренка]. - С. 34.

87. Козлова І. Ювілей, обпалений війною : [святкування 130-річчя з дня народження Т.Г. Шевченка на шпальтах газети "Червоне Запоріжжя" (1944 р.)] / Ірина Козлова // Запоріз. правда. - 2013. - 19 груд.(№ 146-147). - С. 5.

88. Вілінов Ю. 170 років тому (1843) на Хортиці, в м. Олександрівську перебував український поет Т.Г. Шевченко / Юрій Вілінов // Туризм цілий рік : довідник. - Запоріжжя, 2012. - С. 7-9.

89. Борисенко О. Портрет Т. Г. Шевченка з фондозбірки Національного заповідника "Хортиця" / О. Є. Борисенко // Заповідна Хортиця : м -ли міжнар. наук.-практ. конф. "Історія запорозького козацтва в пам`ятках та музейній практиці". - Запоріжжя, 2011. - С.134-137.

90. Супруненко П. Острів скарбів : легенди, міфи, казки і образи Хортиці / Павло Супруненко, Володимир Супруненко. - Запоріжжя : Кераміст, 2010. - 112 с. - Із змісту : Кобзар на Хортиці. - С. 87.

91. Завгородній Ю. До витоків відродження давньої святині : Т. Шевченко і о. Хортиця / Юрій Завгородній // Матеріали науково-практичної конференції "Історія запорозького козацтва в пам`ятках та музейній практиці". - Запоріжжя, 2008. - С. 163-171.

92. Сокульський А. Козацька Хортиця : іст.-культурне значення в процесі виникнення і становлення запороз. козацтва : монографія / А. Л. Сокульський ; Класичний приватний ун-т, Нац. заповідник "Хортиця". - Запоріжжя : [КПУ], 2008. - 764 с. : іл. - Із змісту : Тарас Шевченко і Хортиця. - С. 467-490 ; Коло друзів і сучасників Тараса Шевченка про острів Хортиця. - С. 490-500.

93. Чабаненко В. Освячена пам’яттю про великого Тараса : [до 160-річчя перебування Т. Г. Шевченка на о. Хортиця] // Чабаненко В. За покликом сумління : публіцистика. - Запоріжжя, 2008. - С. 133-136.

94. Шевченко В. Корінь і крона : Козацький родовід видатних людей /. В.Шевченко , А. Л.Сокульський. - Запоріжжя : Вид-во ВАТ "Мотор-Січ", 1999. - 129 с. : іл. - Із змісту : Сокульський А. Тарас Шевченко і Хортиця - рівновеличні домінанти Української духовності. - С. 86-91.

95. Шевельов М. Малював могили і церкви // Марко Шевельов "Над синню буйного Славути"... - Запоріжжя, 1998. - С.46-51.

96. Сокур А. Сімейні перекази Булатів про перебування Тараса Шевченка в селі Вознесенці та на о. Хортиці 1845 року // Запорозька старовина : щоріч. зб. наук.-краєзнав. матеріалів. - Запорожжя, 1995. - Вип. 1. - С.159-161.

97. Зайцев П. Життя Тараса Шевченка / П. Зайцев. - К. : Мистецтво,1994. - 352 с. : іл.  - Із змісту : [про перебування поета на Хортиці]. - С. 101.

98. Пріцак О. Пророк / О. Пріцак // Київ. старовина. - 1994. - № 2. - С. 3-19.

99. Киценко М.П. Хортиця в героїці і легендах : іст.-краєзнав. нарис / післямова О. М. Апанович. - Дніпропетровськ : Січ. - 1991. - 150 с.

100. Кониський О. Тарас Шевченко - Грушевський : хроніка його життя / О. Кониський. - К. : Дніпро, 1991. - 702 с. - Із змісту : [є згадка про перебування поета на Хортиці]. - С. 133, 142.

101. Богуш П. М. Подорож Т. Г. Шевченка по козацькому краю у вересні 1843 р. / П. Богуш // Проблеми історії запорозького козацтва в сучасній історичній науці та музейній практиці : матеріали першої респ. наук.-практ. конф. - Запоріжжя - Дніпропетровськ, 1990. - С. 173-178.

102. Шовкопляс Г.М. За покликом серця : пам’ятки історії та культури в житті і творчості Т. Г. Шевченка / Г. Шовкопляс, І. Шовкопляс - К. : Наук. думка, 1990. - 168 с. - Із змісту : [про перебування Т. Г. Шевченка на о. Хортиця]. - С. 124.

103. Сушко К. По Хортице : путеводитель [о пребывании Т. Г. Шевченка на о. Хортица] / К. И. Сушко , Л. Юхимчук. - Днепропетровск : Промінь, 1989. - 95 с. : ил. - Из содерж. : [о пребывании Т. Г. Шевченко на о. Хортица]. - С. 33.

104. Неділько Г. Тарас Шевченко : життя і творчість : кн. для вчителя / Г. Я. Неділько. - К. : Рад. школа, 1988. - 247 с. - Із змісту : [про перебування Т. Г. Шевченка на о. Хортиця]. - С. 74.

105. Супруненко В. Молчаливая вода Кяриза / Владимир Супруненко. - М. : Мол. гвардия, 1987. - 173 с.- Із змісту : [про перебування Т. Г. Шевченка на о. Хортиця]. - С. 28-29.

106. Неділько Г. Тарас Шевченко : семінарій / Г. Я. Неділько, В. Я. Неділько - К. : Вища школа, 1985. - 540 с. - Із змісту : [про перебування Т. Г. Шевченка на о. Хортиця]. - С. 140.

107. Шевченко Т. Г. Біографія. - К. : Наук. думка,1984. - 558 с. - Із змісту : [про перебування на о. Хортиця]. - С.91-92.

108. Наукова Шевченківська конференція, 25-а. Запоріжжя.1981 : зб. праць 25-ої наук. Шевченків. конф. [9-10 берез. 1981 р., м. Запоріжжя]. - К. : Наук. думка, 1983. - 283 с.

109. Запорожье мое цветущее. - К. : Реклама, 1978. - 103 с. - Із змісту : [про перебування Т. Г. Шевченка на о. Хортиця]. - С. 36.

110. Клименко Н. Запорожье : путеводитель-справочник / Николай В. Клименко. - 2-е изд., испр. и доп. - Днепропетровск : Промінь, 1978. - 133 с. - Із змісту : [про перебування Т. Г. Шевченка на о. Хортиця]. - С. 103.

111. Анісов В. Літопис життя і творчості Т. Г. Шевченка / В. Анісов , Є. Середа . - 2-ге вид., доп. - К. : Дніпро, 1976. - 391 с. - Із змісту : [про перебування Т. Г. Шевченка на о. Хортиця]. - С. 50.

112. Бабинцев С. Тарас Григорович Шевченко : биография / С. М. Бабинцев. - Л. : Просвещение, 1970. - 158 с. - Із змісту : [про перебування Т. Г. Шевченка на о. Хортиця]. - С. 45.

113. Киценко Н. Хортица : [фоторассказ о ист.-культ. заповеднике] / Н. П. Киценко. - К. : Мистецтво,1970. - [43 с.] - Із змісту : [про перебування Т. Г. Шевченка на о. Хортиця]. - С. 18.

114. Запоріжжя // Феменко М. В. Топоніміка України в творчості Тараса Шевченка. - К. : Рад. школа, 1965. - 128 с.

115. Остров Хортица. Запорожский дуб. - Запорожье : Облиздат, 1962. - 24 с.- Із змісту : [про перебування Т. Г. Шевченка на о. Хортиця]. - С. 19.

116. Кирилюк Є. Тарас Шевченко : життя і творчість / Є .П. Кирилюк. - К. : Держлітвидав,1964. - 650 с. - Із змісту : [про перебування Т. Г. Шевченка на о. Хортиця]. - С. 124.

117. Ткаченко М. Літопис життя і творчості Т.Г. Шевченка / М. М. Ткаченко. - К., 1961. - Із змісту : [про перебування Т. Г. Шевченка на о. Хортиця]. - С. 56.

***

118. Ребро П. Хортиця і Тарас Шевченко / Петро Ребро // Хортиця. - 2013. - №  4. - С. 81-83.

119. Єгорова Г. Стоїть ця груша, як колись стояла... : [в Запоріжжі відбулися урочистості, присвячені 170-й річниці з дня перебування Кобзаря на Запоріжжі та о. Хортиця] / Галина Єгорова // Хортиця. - 2013. - № 5. - С. 49-51.

120. Завгородній Ю. Тарас Шевченко і острів Хортиця : модерні витоки відродження давньої святині / Юрій Завгородній // Хортиця. - 2013. - № 4. - С.83-88.

121. 170 років як Тарас Шевченко побував на Запоріжжі та на Хортиці // Запороз. Січ. - 2013. - 23 лип. (№ 146). - С. 8.

122. Єгорова Г. Він бував на Хортиці :[у Запоріжжі відбулись урочистості, присвячені 170-й річниці перебування Кобзаря на Хортиці] / Галина Єгорова // Голос України. - 2013. - 2 серп. (№ 1 42).

123. Єгорова Г. Прадавня груша пам`ята пророка : [у Запоріжжі відбулись урочистості, присвячені 170-й річниці перебування Кобзаря в Олександрівську] / Галина Єгорова // Запоріз. правда. - 2013. - 27 лип. (№ 86). - С. 4.

124. Паршин Н. Запорожцы почтили память Кобзаря / Никита Паршин // МИГ. - 2013. - 25 июля (№ 30). - С. 4, 45.

125. Лысенко Н. Тарасовы корни на Хортице / Николай Лысенко // МИГ.- 2012. - 6 сент. (№ 36). - С. 18.

126. Ребро П. Барвінок у роботі генія : [до 150-річчя від дня перепоховання Т. Г. Шевченка] / Петро Ребро // Запороз. Січ. - 2011. - 21 трав. (№ 97). - С. 8.

127. Ребро П. Хортиця і Тарас Шевченко / Петро Ребро // Запоріз. правда. - 2005. - 10 берез. - С. 7.

128. Сушко К. Прогулка без удовольствия, но с элементами морали / Константин Сушко // Суббота плюс. - 2004. - 22 янв. (№ 4). - С. 34.

129. Моїсеєнко С. Тараса Шевченка вшановує Хортиця / С. Моїсеєнко // Запороз. Січ. - 2001. - 13 берез.

130. Ребро П. Таким его видела Хортица / Петро Ребро // Индустр. Запорожье. - 1991. - 8 марта.

131. Сокульський А. Тарас Шевченко. Рік 1843. Хортиця / Арнольд Сокульський // Запоріз. правда. - 1991. - 22 трав.

132. Сокульский А. Тропы заповедные / Арнольд Сокульский // Индустр. Запорожье. - 1990. - 8 марта.

133. Бабій А. Запорізькі шляхи Кобзаря / А. Бабій // Червоний промінь. - 1987. - 10 берез.

134. Ребро П. "І на Хортиці, і скрізь був..." / Петро Ребро // Літ. Україна. - 1987. - 5 берез. ; Индустр. Запорожье. - 1987. - 8 марта.

135. Танана Р. "Місця, які сходив Тарас" / Р. Танана // Комсомолець Запоріжжя. - 1983. - 8 берез.

136. Вілінов Ю. Земля, яку сходив Тарас / Юрій Вілінов // Комсомолець Запоріжжя. - 1983. - 6 берез.

137. Дума Л. Тарас на Хортиці / Л. Дума , І. Бугаєвич // Комсомолець Запоріжжя. - 1981. - 10 берез.

138. Солонський А. Тарасова стежка / А. Солонський // Запоріз. правда. - 1968. - 23 черв.

139. Мунько Т. Кобзар на Хортиці / Т. Мунько // Ранок. - 1967. - № 8. - С. 24

140. Солонський А. Тарасова стежка : [про перебування поета на Хортиці] / А. Солонський // Запоріз. правда. - 1968. - 23 черв.

 

Запорожці - лауреати премії імені Т. Г. Шевченка

 

Бернштейн Михайло Давидович (1911 – 2002 ),

літературознавець, доктор філологічних наук

 

Народився М. Д. Бернштейн 3 січня 1911 року в місті Токмак Запорізької області. Закінчив Запорізький педагогічний інститут у 1934 році, відразу по тому – аспірантуру при Київському державному університеті. Учителював, працював літературним редактором газети "Вісті". У пресі почав виступати з 1932 року із рецензіями й оглядами на сторінках журналів "Темпи", "Молодняк", "Зоря." Михайло Давидович був учасником Великої Вітчизняної війни, брав участь у боях; нагороджений орденом Червоної Зірки, медалями "За перемогу над Німеччиною", "За перемогу над Японією" та ін. З 1938 до 1981 роки – співробітник Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка АН УРСР. У перше повоєнне десятиріччя надрукував ряд статей про спадщину Т.Шевченка, І.Франка, брошуру-лекцію "Марко Вовчок". М.Бернштейн був одним із авторів 1-го тому двотомної "Історії української літератури"(1954).

1958 році виходять у світ дві фундаментальні монографії Михайла Давидовича : "Журнал "Основа" і український  літературний процес кінця 50-60-х років XIXст." та "Українська літературна критика 50-70-х років XIXcт." Бернштейн – дослідник творчості Т, Шевченка, Марка Вовчка, І.Франка, І. Манжури, М. Драгоманова, П. Куліша. Брав участь у підготовці академічного десятитомного видання творів Т. Шевченка, видань творів І. Нечуй-Левицького, Панаса Мирного, Лесі Українки, М. Коцюбинського.

За розробку наукових принципів, упорядкування, підготовку текстів зібрання творів І. Франка у 50 томах удостоєний Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка(1988). Один із авторів "Історії української літератури"(т.3,1968 ; т.4. кн.1. 1969). Уже страждаючи від хвороби очей, яка далі прогресувала, вчений створив монографію "Іван  Манжура : життя і творчість"(1977), "Франко і Шевченко : Спостереження над шевченкознавчою спадщиною І. Я. Франка"(1984), взяв участь у написанні дослідження "Історія української літературної критики : Дожовтневий період"(1988), де виступав автором розділу про критику 70 - 90-х років XX ст., нарисів про літературно - критичну спадщину П. Куліша та М. Драгоманова. Пішов з життя відомий український літературознавець, лауреат Державної премії ім. Т. Г .Шевченка, доктор філологічних наук М. Д. Бернштейн 7 грудня 2002 року.

 

Література

 

141. Бернштейн М. Д. Марко Вовчок : Лекції для студентів-заочників пед. і учител. ін-тів. – К. : Рад. школа, 1952. – 76 с.

142. Бернштейн М. Д. Українська літературна критика 50-70 років XIX ст. - К. : Від-во АН УРСР, 1959. - 492 с.

143. Бернштейн М. Д. Іван Манжура : укр. поет-демократ.(1851 - 1893). / Життя і творчість. - К. : Дніпро, 1977. - 188 с.

 

Література про життя та діяльність

 

144. Шевченко В.Ф. Бернштейн Михайло Давидович // Енциклопедія Сучасної України. – К., 2003. – Т. 2 : Б - Біо. - С. 535.

145. Шевченківські лауреати, 1962 – 2001 : енцикл. довід. – К. : Криниця, 2001. – 696 с. : портр. – Із змісту : Бернштейн М. Д. – С. 40–41.

146. Мороз Л.З. Бернштейн М.Д. // Українська літературна енциклопедія. – К., 1998. – Т. 1 : А – Г. – С. 155.

147. Гомон М.В. Край Токмацький : докум. іст.-краєзнав. розповідь про міста Токмак, Молочанськ і села Токмацького району Запоріз. обл. – Токмак, 2002. – С.100-101.

148. Михайло Давидович Бернштейн : [некролог] // Слово і час. – 2003. - № 1. – С. 96.

 

Данченко Сергій Володимирович (1937 - 2001),

режисер, народний артист СРСР (1988), академік Академії мистецтв України (1997), директор Національного драмтеатру ім. І. Франка, уродженць м. Запоріжжя

 

Данченко Сергій Володимирович народився 17 березня 1937 р. у м. Запоріжжі в акторській сім’ї. Режисер, народний артист СРСР з 1988 р. У 1965 році закінчив Київський театральний інститут, де з 1979 р. почав викладати.

Працював у Львівському українському драматичному театрі імені М. Заньковецької (1965-1967 – режисер, 1970-1978 – головний режисер). У 1967 – 1970 р.р. обіймав посаду головного режисера Львівського ТЮГу. З 1978 р. очолював Київський український драмтеатр імені І. Франка (нині Національний драматичний). У 1978 році він став лауреатом Державної премії Української РСР імені Шевченка, а в 1980 р. -нагороджений Державною премією СРСР.

20 серпня 2001 року Сергія Володимировича не стало.

Осиротіли франківці. Він урівноважував театральні пристрасті, гармонізував акторські інтереси. Був еталоном для традиціоналістів і точкою відліку для новаторів. Він прокладав театральні шляхи. З відходом Данченка закінчується ціла епоха у розвиткові українського сценічного мистецтва.

 

Література про життя та діяльність

 

149. Коломієць Р. Сергій Данченко: портрет режисера в інтер`єрі часу. / Р. Коломієць. - К.: Видав. дім „Букрек”, 2001. - 143 с.

150. Український словник-енциклопедія / гол. ред. ради чл. кор. НАНУ М. Попович. - К. : Ірина, 1999. - 1551 с. - Із змісту: [про С. В.Данченка]. - С. 399.

151. Сергій Володимирович Данченко // Мистецтво України : біогр. довід. - К., 1997. - С. 192.

***

152. Сергій Данченко: «Для мистецтва убивчо, коли воно замінюється бажанням привернути до себе увагу, здобути дивіденди» / бесіду вела О. Коваленко // Укр. театр. -2005. - № 3. - С. 2-4.

153. Про нагородження відзнакою Президента України „Орденом князя Ярослава

154. Мудрого” : [С. В.Данченка] // Культура і життя. - 1997. - 2 квіт.

155. Данченко С. Національний театр – це театр великого стилю / С. Данченко // Кіно+ Театр. - 1997. - № 6. - С.28-29.

156. Данченко С. Спроба поговорити про недоговорене / С. Данченко // Укр. театр. - 1996. - № 3. - С. 16.

***

157. Богдачевський Ю. Йому боліло: Спогади, що завжди зі мною / Ю. Богдачевський // Укр. театр. - 2003. - № 1-2. - С. 2-4.

158. Коломієць Р. Сергій Данченко. Місія творчості / Р.Коломієць // Культура і життя. – 2001. - № 20. - С. 4.

159. Сергій Володимирович Данченко. 1937-2001 // Культура і життя. – 2001. - № 20. - С. 4.

160. Театр не може померти. Пам’яті Сергія Данченка // Кіно + Театр. – 2001. - № 6. - С. 13.

161. Ю.Б. Миттєвості, що спонукають до роздумів // Укр. театр. - 2001. - № 4-5. - С. 2-3, обкл.

162. Саква О. Чи буває щасливий Сізіф? : [С. Данченку - 60] / О. Саква // Art Line. - 1997. - № 3. - С. 8-9.

163. Коломієць Р.Духовні вертикалі Сергія Данченка / Р. Коломієць // Укр. театр. - 1997. - № 3. - С. 20-23.

164. Гайгурський В. Між «осиротити» Львів і «ощасливити» Київ він вибрав останнє /        В.Гайгурський // Голос України. - 1997. - 15 берез.

165. Коломієць Р.Духовні вертикалі Сергія Данченка / Р. Коломієць // Уряд. кур'єр. - 1997. - 15 берез.

166. Щасти Вам, майстре! : [60-річчя С. Данченка] // Уряд. кур'єр. - 1997. - 27 берез.

167. Саква А. Неизвестный Сергей Данченко / А. Саква // Театр. - 1990. - № 10. - С. 84-97.

168. Поюровский Б. …Не терпит суеты / Б. Поюровский // Культура и жизнь. - 1988. - № 10 - С. 26-27.

169. Богдашевський Ю. Данченко: Творчий портрет режисера / Ю.Богдашевський // Укр. театр. - 1987. - № 1. - С. 25-27.

 

Дахно Володимир Авксентійович (1932-2006),

режисер і художник мультиплікаційних фільмів, народний артист України (1996), уродженць м. Запоріжжя

 

Володимир Авксентійович Дахно народився 7 березня 1932 р. у м. Запоріжжі. В 1955 році закінчив Київський інженерно-будівельний інститут (архітектурний факультет). Працював архітектором, а в 1960 році прийшов у Творче об`єднання художньої мультиплікації на студії "Київнаукфільм" (спочатку був художником -мультиплікатором, а з 1967 року - режисером). Художник стрічок "Пригоди Перця" (1961), "Заєць і їжак" (1963), "Таємниця Чорного короля" (1964) та багатьох інших.

Але справжню славу Володимиру Авксентійовичу принесли серії комедійних мультфільмів козацької тематики, в яких проявилася його авторська індивідуальність, іскристе почуття гумору та життєстверджуючі тенденції української анімаційної школи: "Як козаки куліш варили" (1967, співавтор сценарію; І премія зонального огляду, Єреван, 1968), "Як козаки щастя шукали" (1969), "Як козаки у футбол грали" (1970), "Як козаки наречених визволяли" (1973, ІІ премія "Срібний сестерій", V1 Міжнародний кінофестиваль документальних та короткометражних фільмів, м. Ньйон, Франція), "Як козаки сіль купували" (1975), "Як козаки олімпійцями стали" (1978, співавтор сценарію; Бронзова медаль Всесвітнього фестивалю спортивний Ленінград, нині – Санкт-Петербург, 1978) та ін.

У 1988 році В. А. Дахно стає лауреатом Державної премії ім. Т. Г. Шевченка за цикл мультфільмів про пригоди запорозьких козаків разом із художником-постановником Е. Киричем та кінооператором А. Гавриловим . В часи, коли всі боялися ярлика "український буржуазний націоналізм" – В. Дахно підніс на рівень державної політики тему українського козацтва, підніс її з гумором,  із симпатією і глибокою любов`ю. Його "Козаки" були шалено популярні свого часу, але і сьогодні дорослі і діти їх дивляться із задоволенням.

     Помер В. А. Дахно у 2006 році. Похований у м. Києві.

 

Література про життя та діяльність

 

170. Скляренко В. Все об Украине / В. Скляренко, Я. Батий, М. Панкова ; предисл. Ю. Макарова. - Х. : Фолио, 2008. – 572 с. : ил. - (Страны мира). - Из содерж. : Наука. Культура. Образование. Спорт : [в т. ч. о В. Дахно]. - С. 277.

171. Шупик О. Дахно Володимир Авксентійович / О. Б. Шупик // Енциклопедія сучасної України. - К., 2007. - Т. 7 : Г - Д. - С. 237.

***

172. Шаров В. Гіркий присмак слави / В. Шаров // Юрид. вісник України. - 2009. - № 48. - С. 11.

173. Дорошенко В. Как казаки с "батьком" прощались / В. Дорошенко // Индустр. Запорожье. - 2007. - 15 марта. - С. 14.

174. Мультиплікатор, який міг би бути актором, танцюристом, мімом, звукоімітатором // Запороз. Січ. - 2007. - 12 черв. - С. 8.

175. Про українських козаків з гумором, симпатією, любов`ю // Кіно - Театр. - 2007. - №4. - С. 237 : [фото].

176. Щербашина Н. Футболисты очень любили его / Н. Щербашина // Комс. правда Украины. - 2006. - 8 авг. - С. 21.

177. Кандинська В. Як козаки Європою мандрували : [бесіда з В. А. Дахном] / В. Кандинська // Кіно - Театр. – 2003. - № 2. – С. 22-23.

178. Кувик П. Гетьман шароварних козаків / П. Кувик // Дем. Україна. - 2002. – 9 лип.

179. Брюховецька Л. Володимир Дахно про Володимира Дахна / Л. Брюховецька // Культура і життя. - 1994. - 6 серп.

 

Іванченко (Іванова) Раїса Петрівна,

письменниця, історик, кандидат історичних наук (з 1967р.),

заслужений діяч мистецтв України (з 1999 р.)

 

Раїса Петрівна Іванченко – прозаїк і поетеса. Народилася 30 листопада 1934 р. в м. Гуляйполе в сім’ї службовців. Закінчила історичний факультет Київського університету імені Т. Г. Шевченка (1957). Певний час була на журналістській роботі: працювала в редакції газети “Молодь України”, на українському радіо. З 1967р. викладає в Київському університеті. Кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Київського державного університету, професор з 1997 р.

Друкується з 1957 р. Своїми творами письменниця утверджує людяність, гуманізм, допомагає усвідомити день сьогоднішній як шлях з минулого в майбутнє. Член Спілки письменників СРСР (з 1977 р.).

Шевченківська премія 1996 р. була присуджена за тетралогію про Київську Русь : "Зрада, або Як стати володарем", "Гнів Перуна", "Золоті стремена", "Отрута для княгині".

 

Окремі видання творів

 

180. Клятва : роман-хроніка : [про М. П.Драгоманова]. / Раїса Іванченко.- К. : Рад. письменник, 1971. - 392 с.

181. Любити не просто; Спрага літа: повісті / Раїса Іванченко. - К. : Рад. письменник, 1976. - 199 с. : іл.

182. Не розминись із собою : повість, оповідання. / Раїса Іванченко. - К. : Молодь, 1980. - 197 с.

183. Любить не просто : повести. рассказы. / Раиса Иванченко. – М. : Сов. писатель, 1981. - 327 с. : ил.

184. Гнів Перуна : роман. / Раїса Іванченко. - К. : Рад. письменник, 1982. - 503 с. : іл.

185. Золоті стремена : роман / Раїса Іванченко. - К. : Дніпро, 1982. - 232 с.

186. Золоті стремена : роман / Раїса Іванченко. - К. : Рад. письменник, 1984. - 447 с. : іл.

187. Клятва : роман-хроніка : [про М. П. Драгоманова] / Раїса Іванченко. - К. : Дніпро, 1985. - 373 с.

188. Гнів Перуна : (початок) / Раїса Іванченко.– К. : Дніпро, 1986. - 215 с.

189. Гнів Перуна : (закінчення) / Раїса Іванченко. - К. : Дніпро, 1986. - 223 с.

190. Гнев Перуна / Раїса Іванченко. - М. : Сов. писатель, 1986. - 462 с. : ил.

191. Зрада богів, або Як стати володарем : роман / Раїса Іванченко. - К. : Рад. письменник, 1988. -487 с.

192. Золотые стремена : роман / Раиса Иванченко. - М. : Сов. писатель, 1990. - 319 с.

193. Отрута для княгині : роман / Раїса Іванченко. - К. : Спалах, 1995. - 464 с. - (Укр. іст. роман).

194. Наче тисячу літ живу: поезії / Раїса Іванченко. - К. : Укр. центр духов. культури, 1998. - 152 с. : іл.

***

195. Раби Києва не мовчали… : до 150-річчя від дня народження М. П. Драгоманова. / Раїса Іванченко. - К. : Т-во “Знання” УРСР, 1991. - 47 с.

196. Київська Русь: Початки Укр. держави : посібник з історії / Раїса Іванченко. - К. : Всеукр. т-во “Просвіта”, 1995. - 96 с.

 

Публікації в збірниках і журналах

 

197. Передчуття весни : біогр. повість / Раїса Іванченко // Вітчизна. - 1970. - № 6-8.

198. Золоті стремена : роман / Раїса Іванченко // Дніпро. - 1981. - № 4. - С. 64-109 ; № 6. - С. 13-64.

199. Зрада богів, або Як стати володарем : іст. роман / Раїса Іванченко.// Вітчизна. - 1987. - № 1. - С. 36 -130 ; № 2. - С. 18-123.

200. Сагайдачний : оповідання / Раїса Іванченко// Київ. - 1995. - № 4-5. - С. 69-86.

201. Історія в мені : [поезія] / Раїса Іванченко // Київ. - 1998. - № 5-6. - С. 24-30.

202. Чорні прірви у світінні неба : вірш / Раїса Іванченко // Вітчизна. - 1999. - № 3-4. - С. 8-11.

 

Література про життя і творчість

 

203. Шевченківські лауреати. 1962-2012 : енцикл. довід. / авт.- упоряд. М. Г. Лабінський ; вступ. слово Б. І. Олійника. - 3 -тє вид., змінене і доп. - К. : Криниця, 2012. - 864 с. - Із змісту : Іванченко Раїса Петрівна. - С.261-262.

204. Турбай І. Іванченко Раїса Петрівна / І. Г. Турбай // Українська літературна енциклопедія. – К., 1990. – Т.2. - С. 292 - 293.

205. Письменники України : довідник. – Дніпропетровськ : ВПОП “Дніпро”, 1996. – 397 с. – Із змісту : [про Р.Іванченко]. - С. 106.

206. Раїса Іванченко // Письменники Радянської України. 1917-1987 : біобібліогр. довід. - К., 1988. - С. 240.

***

207. Козуля О. У боротьбі за історичну пам’ять : [про Р. Іванченко] // О. Козуля Жінки в історії України. - К., 1993. - С. 245 253.

208. Демченко В. Роман Р. Іванченко “Гнів Перуна”. До проблеми поетики / В. Демченко // Література й історія : матеріали міжнар. наук. конф. 12 -14 груд. 1996 року. - Запоріжжя, 1996. - С. 167-172.

209. Демченко В. Жанрові особливості історичних романів Р. Іванченко про Київську Русь / В. Демченко // Роди і жанри літератури : зб. наук. праць за матеріалами міжвузів. конф. присвяченої пам’яті професора Г. А. В’язовського. – Одеса : Astroprint, 1997. - С. 204-205.

210. Демченко В. Історизм роману Р. Іванченко “Зрада, або Як стати володарем” / В. Демченко // Вісник Запорізького державного університету : зб. наук. статей. Філологічні науки / голов. ред. Толок В. О. - Запоріжжя, 1998. - № 1. - С. 36-39.

211. Демченко В. Художнє осмислення язичництва у романі Р. Іванченко “Гнів Перуна” / В. Демченко // Придніпровський науковий вісник. Філологія. № 59. - Дніпропетровськ : Наука і освіта, 1998. - липень. - С. 11-16.

212. Ніколаєнко В. Хронотоп в романі Р. Іванченко “Отрута для княгині” / В. Ніколаєнко // Література й історія : матеріали міжнар. наук. конф. 12 -13 листоп. 1998 р. - Запоріжжя, 1998. - С. 115-120.

213. Демченко В. Історизм художнього мислення в романі Р.Іванченко “Зрада, або Як стати володарем” / В. Демченко // Придніпровський науковий вісник : Філологія. -  Дніпропетровськ , 1998. - № 38. - С. 58-63.

214. Ніколаєнко В. Символ як засіб романтичного способу відображення в конкретно-реалістичному письмі Раїси Іванченко / В.Ніколаєнко // Вісник Запорізького державного університету : зб. наук. статей. Філологічні науки / гол. ред. Толок В.О. - Запоріжжя , 1999. - № 2. - С. 90-95.

215. Демченко В. Образ літописця Нестора в романі Р. Іванченко “Гнів Перуна” / В. Демченко // Наукові праці історичного факультету Запорізького державного університету. - Запоріжжя , 1999. - Вип. 6. - С. 183-187.

216. Мельник Т. Погляд у минуле, щоб побачити майбутнє / Т. Мельник // Літ. Україна. - 1996. - 29 лют.

217. Ющук І. Нащадкам залишити правду // І. П. Ющук // Літ. Україна. - 2004. - 19 груд.

218. Ніколаєнко В. Легенда як міра етичної підготовки реципієнта в романсах Раїси Іванченко про давню Русь / В.Ніколаєнко // Вісник Запорізького державного університету: зб. наук. статей. Філологічні науки / гол. ред. Толок В.О. – Запоріжжя , 2001. - № 2. - С. 73-76.

219. Нежижим І. Золоті стремена Раїси Іванченко : Гордість землі Гуляйпільської : [ Р. П. Іванченко одержала Держ. премію ім. Т. Г.Шевченка за тетралогію про Київ. Русь] / І. Нежижим // Голос Гуляйпілля. - 1996. - 23 серп.

220. Козуля О. У боротьбі за історичну пам’ять : [творчість Р. Іванченко] / О. Козуля // Рід. шк. - 1998. - № 2. - С. 29-32.

221. Кирилюк Є. В оцінці діячів минулого головне – компетентність / Є. П. Кирилюк // Літ. Україна. - 1988. - 4 серп.

 

Літературознавчі публікації про окремі книги

 

Передчуття весни. 1970.

 

222. Малиновська М. Реставруючи хроніку одного життєпису…/ М. Малиновська // Дніпро. - 1970. - № 12. - С. 137-141.

 

Клятва. 1971.

 

223. Мартич Ю. Присяга на вірність / Ю. Мартич // Літ. Україна. - 1972. - 11 лип.

224. Кононенко П. Шляхи до синтезу / П. Кононенко // Вітчизна. - 1972. - № 2. - С. 202-205.

 

Любити не просто. 1976.

 

225. Дяченко О. Про наших сучасників / О. Дяченко // Вітчизна. - 1976. - № 10. - С. 205-207.

226. Яворенко О. Складність простоти / О. Яворенко // Дніпро. - 1976. - № 9. - С. 156-157.

227. Мельник В. Успіхи і промахи / В. Мельник // Літ. Україна. - 1976. - 20 лип.

 

Гнів Перуна. 1982

 

228. Григорьева Л. Озарение памятью / Л. Григорьева // Комс. знамя. - 1985. - 6 марта. - (На соискание Гос. премии УССР им. Т. Г. Шевченко).

229. Кулаковський В. Дух людяності / В. Кулаковський // Дніпро. - 1983. - № 4. - С. 141-144.

230. Орлик Д. Біля джерел історії / Д. Орлик, Ф. Мисюра // Вітчизна. - 1983. - № 3. - С. 191-195.

231. Микитась В. Чому гнівається Перун? / В. Микитась // Київ. - 1983. - № 3. - С. 133-136.

232. Родичев М. Глибинний світ історії / М. Родичев // Літ. Україна. - 1982. - 5 серп.

233. Наєнко М. Відгомін віків / М. Наєнко // Літ. Україна. - 1985. - 14 лют. - (На здобуття Держ. премії УРСР ім. Т.Г.Шевченка).

234. Орлик Д. Золоті стремена волі / Д. Орлик, Ф. Мисюра // Жовтень. - 1982. - № 6. - С.110-112.

235. Кулаковський В. Залізо варять русичі / В. Кулаковський // Рад. освіта. - 1982. - 16 січ.

 

Гнев Перуна. 1986.

 

236. Юдин В. Истории немеркнущие строки / В. Юдин // Радуга. - 1988. - № 6. - С. 165-167.

 

Зрада богів, або Як стати володарем. 1988.

 

237. Кулаковський В. Б’ють джерела пам’яті…/ В. Кулаковський // Київ. - 1989. - № 3. - С. 148-149.

 

Калюта Вілен Олександрович

(1930 - 1999), кінооператор

 

Вілен Олександрович Калюта народився 22 жовтня 1930 року в м. Гуляйполі. Закінчив Васильківське військове авіаційно-технічне училище (1952) і курси операторів Київської кіностудії ім. О. Довженка (1960). З 1960 року - оператор - постановник Київської кіностудії ім. О. Довженка.

Перша його самостійна операторська робота - фільм "Білий птах з чорною ознакою" (1971) - стала подією великої ваги і принесла оператору Золоту медаль VII Міжнародного Московського кінофестивалю.

Подальша співпраця з режисерами Ю. Іллєнком, Р. Балаяном, А. Войтецьким, В. Криштофоровичем, О. Ітигіловим, М. Михалковим наповнила новими творчими  досягненнями, збагативши пластичну культуру сучасного екрана (стрічки "Наперекір усьому " (1972), "Мріяти і жити" (1974 ), "Своє щастя" (1979 т /ф), ( "Будемо чекати, повертайтесь" (1981, т /ф), ), "Польоти уві сні і наяву" (1982), "Легенда про княгиню Ольгу" (1983) та ін. В цих та інших роботах вражає найвищий професіоналізм, неповторний творчий темперамент, енергія мистецького пошуку.

 Міжнародний успіх принесли фільми "Урги", "Стомлені сонцем" (головний режисер - постановник - М. Михалков), "Приятеля - небіжчика"( режисер В.Криштофович), котрі здобули загальне визнання та велику кількість фестивальних нагород.

В. О. Калюта був справжнім лідером своїх товаришів по професії, упродовж тривалого часу очолював Гільдію кінооператорів України, стверджуючи високі принципи професіональної та громадянської моралі.

Заслужений діяч мистецтв України,   лауреат Державних премій СРСР та Росії , член - кореспондент Академії мистецтв України, призер багатьох Міжнародних кінофестивалів В.О. Калюта помер 3 листопада 1999 року.

Національна премії України ім. Т.Г. Шевченка присвоєна 2000 року (посмертно) за кінооператорські роботи останніх років.

 

Література

 

238. Шевченківські лауреати. 1962-2012 : енцикл. довід. / авт.-упоряд. М. Г. Лабінський ; вступ. слово Б. І. Олійника. - 3-тє вид., змінене і доп. - К. : Криниця, 2012. - 864 с. - Із змісту : Калюта Вілен Олександрович . - С. 277-278.

239. Вілен Калюта // Кушніренко І., Жилінський В. Люди Гуляйпільщини. - Запоріжжя,2004. - С. 92-94.

240. Калюта Вілен Олександрович // Шевченківські лауреати. 1962 - 2001 : енцикл. довід. - К., 2001. - С. 218-219.

241. Калюта Вілен Олександрович // Мистецтво України : біогр. довід. - К., 1997. - С. 284.

242. Скуратівський В. Калюта Вілен Олександрович / В. Л. Скуратівський // Енциклопедія сучасної України. - К., 2012. - Т. 12 : Кал - Киї. - С. 96-97.

243. Скуратівський В. Польоти наяву : [пам`яті В. О. Калюти] / В. Л. Скуратівський // Мистецькі обрії`99 : альманах. - К., 2000. - С. ?

244. Знаменні та памятні дати Запоріжжя на 2010 рік : календар і короткі довідки з бібліографічними списками. - Запоріжжя : АА. Тандем, 2009. - 152 с. - Із змісту : [про Калюту В. О.]. - С. 67-69.

 

Клюненко Андрій Степанович

(25.11.1905 - 28.04.1991), журналіст

 

Народився 25 листопада 1905 р. в селі Грушівка Апостольського району Дніпропетровської області. Трудову діяльність розпочав найманим робітником у князівському маєтку. Після революції - боєць Червоної Армії. В 1921 році вступив до комсомолу та організував у рідному селі комсомольський осередок. Із 1925 до 1931 р. перебував на комсомольській роботі в Дніпропетровській і Херсонській областях. Саме в цей період Андрій Степанович почав активно співробітничати з газетами і з 1931 року повністю присвячує себе журналістиці.

З перших днів Великої Вітчизняної війни - А.С. Клюненко на фронті. З червня 1941р. - комісар 134-го артилерійсько- зенітного полку, а з жовтня цього року і до кінця війни - агітатор політвідділу 18-ої Армії, яка вела бойові дії на Північному Кавказі, визволяла Україну, громила ворога у його лігві - Берліні. За бойові заслуги нагороджений бойовими орденами Червоного Прапора, Червоної Зірки, Вітчизняної війни, багатьма медалями.

Демобілізувавшись в 1946 р., Андрій Степанович працював завідуючим відділом у газеті "Большевик Запорожья", заступником відповідального керівника РАТАУ в м. Києві.

У 1956 році А. В. Клюненко призначений редактором газети "Запорізька правда", згодомбільше двадцяти років редагував "Индустриальное Запорожье".

1977 р. став лауреатом Шевченківської премії разом з В. В. Рєпіним, І. Я. Щербаком, О. С. Шерстюком за книгу нарисів "Днепровские огни".

Його трудові заслуги перед Батьківщиною відзначені трьома орденами Трудового Червоного Прапора, орденом "Знак Пошани", медалями, почесним званням "Заслужений працівник культури України".

 

Література

 

245 . Тоді, в Запоріжжі … / А. Клюненко // А було це так... . - К., 1981. - С. 185-191.

245. Слово, подкрепленное делом / А. Клюненко // Солдаты слова. - М., 1981. - С. 183-197.

***

246. Оленич Н. Клюненко Андрей Степанович // Пером і словом / Н. Оленич. - Запоріжжя, 2010. - С.8-10.

247. Клюненко Андрій Степанович // Книга пам`яті України. Переможці. Запорізька область.Т. 22 (1) / гол. ред і упоряд.Сльота В.П. - Запоріжжя : Дике Поле, 2010. - 512 с. - Із змісту : Клюненко А. С. - С. 222.

248. Клюненко Андрій Степанович : [некролог] // Запоріз. правда. - 1991. - 30 квіт.

 

Ляшенко Геннадій Іванович,

український композитор, педагог, музикознавець,

народний артист України (1996)

 

Відомий український композитор народився 1червня 1938 року у селищі Ногайське (тепер м. Приморськ ). Із-за частих переїздів сім`ї йому довелося вчитися у школах Дніпропетровщини (м. П`ятихатки), Молдови (м. Кишинів), Львівщини.

Саме у Дрогобичі він закінчує музичну школу по класу акордеону та фортепіано. Тут з`явилися і перші композиторські спроби: п`єси для акордеона та фортепіано. Зкінчивши школу Г. Ляшенко поступає у Львівське музичне училище на теоретичне відділення. Пізніше студента - випускника  композитор - симфоніст Р.А. Симонович рекомендує для навчання до Львівської консерваторії, яку він закінчив у 1963 році. Тут кілька років він  викладає теорію музики і композиції. В 1966 р. закінчив Львівську консерватоію по классу композиції А. Солтиса. Потім - аспірантура при Київській консерваторії і блискучий захист кандидатської дисертації.

Робота професора (з 1988 р.) - старшого викладача кафедри теорії музики, доцента кафедри композиції та інструментування Київської консерваторії. Творчість Геннадія Ляшенка, який належить до яскравої плеяди композиторів-шістдесятників, є невід`ємною складовою художнього розвитку сучасного українського мистецтва. Він автор п`яти симфоній, чотирьох кантат, балету, двох симфонієт та двох сюїт для симфонічного оркестру, концертів для фортепіано, віолончелі, контрабаса, арфи, численних камерних та хорових творів, музики до кінофільмів.

Геннадій Іванович лауреат премій ім. М. Лисенка (1999), ім. Б. Лятошинського (2004), Шевченківської (2008) за кантати "Містерія тиші" та "Вітражі й пезажі" для хору на вірші Т. Г. Шевченка і Богдана-Ігоря Антоновича ,член правління Київської міської організації НСКУ.

 

Література про життя та діяльність

 

249. Шевченківські лауреати. 1962-2012 : енцикл. довід. / авт.-упоряд. М. Г. Лабінський ; вступ. слово Б. І. Олійника. - 3-тє вид., змінене і доп. - К. : Криниця, 2012. - 864 с. - Із змісту : Ляшенко Геннадій Іванович. - С. 403-404.

250. Конькова Г. Розмова з Г. Ляшенком // Спрага музики : паралелі і час спогадів / Г. Конькова. - К., 2001. - Ч. 2. - С. ?.

251. Українське музикознавство : наук.-метод. зб. Вип. 35. - К., 2006. - 410 с. - Із змісту : [про Г. Ляшенка]. - С. 272-282.

252. Мистецтво України : біогр. довід. / за ред. А. В. Кудрицького. - К. : Укр. енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1997. - 700 с. - Із змісту : [про Г. Ляшенка]. - С. 382.

253. Митці України. - К., 1992. - 848 с. - Із змісту : [про Г. Ляшенка]. - С. 377.

254. Столярчук Б. Контрабасисти України : біогр. словник. / Б. Столярчук - Рівне,1992. - 38 с. - Із змісту : [про Г. Ляшенка]. - С. 67.

255. Союз композиторов Украины : справ. - К, 1984. - 321 с. - Из содерж. : Ляшенко Г. И. - С. 143.

***

256. Фещак Б. Композитор Геннадій Ляшенко / Б. Фещак // Культура і життя. - 2013. - № 23. - С. 6.

257. Раневська М. Музичний світ Геннадія Ляшенка / М. Раневська // Слово Просвіти. - 2008. - 31 січня - 6 лют.

258. Степанченко Г. Музика його життя / Г. Степанченко // Культура і життя. - 2007. - № 7. - С. 4.

259. Сюта Б. Музичний світ композитора Геннадія Ляшенка / Б. Сюта // Укр. муз. газ. - 2007. - № 2. - С. 10.

260. Булаш О. Мистецькі висоти Геннадія Ляшенка / О. Булаш // Музика. - 2004. - ?.

261. Гнатів Т. Інтерв`ю з композитором / Т. Гнатів // Музика. - 1987.- № 6. - С. ?.

262. Щурова Н. От народных традиций / Н. Щурова // Правда Украины. - 1980. - 20 февр.

 

Майборода Георгій Іларіонович,

(1913 - 1992), композитор,

життя якого було тісно пов’язане з нашим краєм

 

Видатний композитор, народний артист СРСР  народився  1 грудня 1913 року на хуторі Пелехівщина (тепер с.Глобинського району), що на Полтавщині, в селянській родині. Свій трудовий і творчий шлях розпочав у Запоріжжі. В 1932 році він відразу ж після закінчення Кременчуцького індустріального технікуму, був направлений на роботу до Запорізького алюмінієвого комбінату. Юнак жив, працював в робітничому колективі. Закоханий в музику, спів, він починає співати в хоровій капелі "Дніпрельстан". Тут, в Запоріжжі, створює свою першу симфонію, обробляє українські народні пісні, складає вірші, пише на свої слова романс "Лист" та інші твори. Його запрошують працювати штатним кореспондентом газети "Червоне Запоріжжя" (нині "Запорізька  правда").

В 1935-1936рр. Георгій успішно проходить курс Київського музичного училища і вступає до консерваторії на композиторський факультет, яку закінчує у 1941 році. Ще в студентські роки він пише симфонічну поему "Лілея" і свою Першу симфонію. У роки Великої Вітчизняної  війни Георгій і його молодший брат Платон зі зброєю в руках захищають Батьківщину від фашистських загарбників. Але доля Майбороді склалася так, що вони обидва були захоплені у полон і відправлені в табори для невільників до Східної Європи. Після тяжких поневірянь повернулися додому.

Творчий доробок композитора різноманітний. Він, зокрема, написав опери "Милана", "Арсенал", "Тарас Шевченко", "Ярослав Мудрий", численні симфонії і симфонічні поеми, сюїти і хори, кантати, пісні, романси. У 1952 - 1958рр.Г. Майборода викладач Київської консерваторії, 1967 - 1968рр. - очолює правління Спілки композиторів України. В 1963 році він став лауреатом Шевченківської премії за огперу "Арсенал". Г.І. Майборода - по - справжньому сучасний композитор: в його творах вирують людські пристрасті, соціальні суперечності.

 

Література

 

263. Шевченківські лауреати. 1962-2012 : енцикл. довід. / авт.-упоряд. М. Г. Лабінський ; вступ. слово Б. І. Олійника. – 3-тє вид., змінене і доп. – К. : Криниця, 2012. – 864 с. – Із змісту : Георгій  Іларіонович Майборода. - С.408 - 410.

264. Попельницька О. Сто великих діячів культури України / О.О. Попельницька, М.В. Оксенич. - К.: АРІЙ , 2010. - 464с. – Із змісту : Георгій  Іларіонович Майборода. - С.281 - 285.

265. Рух опору в Україні, 1960 - 1990 : енцикл. довід. / гол. ред. О. Зінкевич. - К.: Смолоскип, 2010. - 804с. - Із змісту : Георгій  Іларіонович Майборода. - С.395.

266. Кириченко С. З любов’ю до краю Запорізького : нариси, рецензії, роздуми / С. Кириченко. - Дніпропетровськ : Ліра ЛТД, 2002. - 132 с. - Із змісту : Георгій Майборода. - С. 84 - 89.

267. Георгій Майборода // Золота книга української еліти : інф.- імідж. альманах. У 6т. - К. , 2001. - Т.2. - С. 168 - 169.

268. Прекрасная музыка в прекрасном исполнении // Индустр. Запорожье. - 1998.-  1 дек.

269. Кириченко С. Майбороди / Степан Кириченко // Запоріз. правда. - 1992. - 1 груд.

 

Майборода Платон Іларіонович,

(1918-1989), композитор,

життя якого було тісно пов’язане з нашим краєм

 

Народився П. І. Майборода 1 грудня 1918 року на хуторі Пелехівщина, що на Полтавщині, в селянській родині. Трудовий і творчий шлях розпочав у Запоріжжі. Працюючи на „Запоріжсталі”, він написав свій перший романс (1936р.). Цього ж року юнак вступає до Київського музичного училища, а у 1938 році – до Київської державної консерваторії.  З початком Великої Вітчизняної війни пішов добровольцем на фронт, з боями дійшов до Відня. Повернувшись до мирного життя, всю силу свого таланту композитор спрямував у музичну творчість.

Пісні П. І. Майбороди дивовижним чином торкаються найпотаємніших струн душі, несуть у собі таємницю істини, філософію краси й надії. Пісенна спадщина Платона Іларіоновича – явище глибоко національне. Художнім відкриттям композитора в пісенному жанрі є образ Матері, якому митець надав істинно молитовного звучання. Справжньою пісенною класикою стали „Київський вальс”, „Ми підем, де трави похилі”, „Пісня про вчительку”, „Стежина”, створені у співпраці з поетом А. Малишком. Вони принесли П. Майбороді всесвітнє визнання. Чільне місце серед них посідає „Рідна мати моя” („Пісня про рушник”). Нині вона звучить по всьому світу як символ України.

Митець володів унікальним даром мелодико-інтонаційного узагальнення. Цими рисами позначені, крім пісень, хорів і солістів, вокально-симфонічні твори П.Майбороди (ораторія „Дума про Дніпро”, поема „Тополя” на слова Т. Шевченка, кантата „Полтава”, „Героїчна увертюра”).

Багато зусиль композитор докладав до широкої культоротворчої та просвітницької діяльності, організовуючи зустрічі й виступаючи з концертами в різних куточках України та поза її межами. Такі значні мистецькі акції завжди збирали велику слухацьку аудиторію.

Майборода Платон Іларіонович – класик української пісні ХХ ст., автор музики до драматичних вистав і кінофільмів, народний артист СРСР (1979), лауреат Державної премії СРСР (1950), перший серед композиторів лауреат Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка (1962).

Запорожці, вшановуючи пам`ять П.Майбороди, у 1990 році його ім`я  присвоїли Запорізькому державному музичному училищу.

 

Література

 

270. Шевченківські лауреати. 1962-2012 : енцикл. довід. / авт.-упоряд. М. Г. Лабінський ; вступ. слово Б. І. Олійника. – 3-тє вид., змінене і доп. – К. : Криниця, 2012. – 864 с. – Із змісту : Платон Іларіонович Майборода. - С.410 - 411.

271. Платон Майборода : Слово про композитора : [до 70-річчя з дня народження] : збірка / упоряд. В. В.Кузик, Т. В.Винниченко. - К. : Муз. Україна, 1988. – 127 с.

***

272. Федина В. "І голос той, і ті слова..." / В. Федина . - Запоріжжя : Дніпров. металург, 2006. - 300 с. - Із змісту : Платон Майборода. - С.240-244.

273. Служенье муз... : [в т.ч. про П. Майбороду ] // Запорожье и запорожцы. - Запорожье, 2005. - С. 280.

274. Кириченко С. З любов’ю до краю Запорізького : нариси, рецензії, роздуми / С. Кириченко. - Дніпропетровськ : Ліра ЛТД, 2002. - 132 с. - Із змісту : Платон Майборода. - С. 89-96.

275. Платон Майборода // Золота книга української еліти : інф.-імідж. альманах. У 6т. - К. , 2001. - Т.2. - С. 170.

***

276. Запорізьке державне музучилище ім. П. І. Майбороди // Запорізька пектораль. -

277. Запоріжжя, 2004. - С. 20-21.

278. Запорожское государственное музыкальное училище имени П. И. Майбороды. - Запорожье : Издатель, 1990. - 16 с.

 

Міщенко Дмитро Олексійович,

письменник

 

Міщенко Дмитро Олексійович народився 18 листопада 1921 р. в селянській сім’ї. Дитинство і юність минули в с.Степанівка-Перша Приазовського району.  Він учасник Великої Вітчизняної війни, нагороджений двома орденами Вітчизняної війни 1-го ступеня , Червоної зірки, медалями. Демобілізувавшись, закінчив філологічний факультет Київського державного університету  імені Т.Г. Шевченка(1951). Д.О. Міщенко кандидат філологічних наук. В 1954-1973 рр. працював у галузі видавничої  справи - заступником головного редактора Держлітвидаву України, головним редактором видавництва “Радянський письменник”. За збірки "Полювання на жар-птицю" (1990), та "Особисто відповідальний"(1991). в 1993 р.  став лауреатом Державної премії Української РСР імені Т.Г. Шевченка.

 

Окремі видання творів

 

 

279. Вибрані твори. В 2 т. – К. : Дніпро, 1981.

280. Т. 1. – 549 с.

281. Т. 2. – 477 с.

282. Вибрані твори. В 2 т. – К.: Дніпро, 1991.

283. Т. 1. – 441 с.

284. Т. 2. – 795 с.

285. Сини моря : оповідання./ Д. Міщенко - К. : Рад. письменник, 1955. - 183 с. : іл.

286. Батьківська лінія : оповідання / Д. Міщенко - К. : Молодь, 1960. - 120 с.

287. Сіверяни : роман. - доп. і випр. вид. / Д. Міщенко - К. : Держлітвидав, 1961. - 235 с.

288. Доля поета : оповідання / Д. Міщенко. - К. : Рад. письменник, 1961. – 107 с.

289. Чому не сходяться дороги : роман / Д. Міщенко - К. : Рад. письменник, 1963. - 315 с. : іл.

290. Очі дівочі : оповідання та повість / Д. Міщенко. - К. : Дніпро, 1964. – 367 с. : іл.

291. Чому не сходяться дороги : роман / Д. Міщенко. - К. : Дніпро, 1967. – 321 с. : іл.

292. Вітри приносять грозу : роман / Д. Міщенко. - К. : Рад. письменник, 1968. – 263 с.

293. У морі затишку немає : повість. / Д. Міщенко. - К. : Рад. письменник, 1970. – 325 с. : іл.

294. Особисто відповідальний : повість / Д. Міщенко. - К. : Молодь, 1973. - 205 с.

295. Почему не сходятся пути : роман ; Лично ответственный : повесть / Д. Міщенко . - М.: Сов. писатель, 1974. - 447 с.

296. Честь роду : роман / Д. Міщенко. - К. : Молодь, 1977. - 294 с.

297. Найвищий закон : роман / Д. Міщенко. - К. : Дніпро, 1978. - 242 с.

298. Ветры приносят грозу : роман / Д. Міщенко. - М. : Сов. писатель, 1979. - 334 с.

299. Друге заміжжя : повісті, оповідання / Д. Міщенко. - К. : Рад. письменник, 1980. - 270 с. : іл.

300. Синьоока Тивер : роман / Д. Міщенко . - К. : Рад. письменник, 1983. - 432 с. : іл.

301. Лихі літа Ойкумени : іст. роман / Д. Міщенко - К. : Рад. письменник, 1985. – 464 с. : іл.

302. Синьоока Тивер : іст. роман / Д. Міщенко. - К. : Дніпро, 1985. - 412 с.

303. Высший закон : роман / Д. Міщенко. - М. : Сов. писатель, 1986. - 351 с.

304. Честь роду : дилогія / Д. Міщенко. - К. : Дніпро, 1986. - 430 с. : іл.

305. Розплата : іст. роман / Д. Міщенко - К. : Рад. письменник, 1987. – 381 с. : іл.

306. Полювання на жар-птицю : роман, повісті, оповідання / Д. Міщенко. - К. : Рад. письменник, 1990. - 445 с.

307. Особисто відповідальний / Д. Міщенко. - К. : Молодь, 1991. - 236 с.

308. Батальон необмундированных : роман и повести / Д. Міщенко. - М. : Худож. лит., 1991. - 525 с.

309. Бунтівний князь : іст. роман / Д. Міщенко. - К. : Укр. письменник, 1993. - 303 с.

310. Батальйон необмундированих : повість / Д. Міщенко - К. : Молодь, 1995. - 78 с.

311. Сіверяни : роман ; Останній похід короля : роман-хроніка / Д. Міщенко. - К. : Укр. центр духов. культури, 1999. - 390 с.

 

Публікації в збірниках і журналах

 

312. Батальйон необмундированих : повість / Д. Міщенко // Вітчизна. - 1964. - № 6. - С. 49-83.

313. Мати : оповідання / Д. Міщенко// Дніпро. - 1964. - № 12. - С. 26-32.

314. Вітри приносять грозу : повість / Д. Міщенко // Вітчизна. - 1968. - № 3. - С. 24-118.

315. Найвищий закон : роман / Д. Міщенко // Дніпро. - 1977. - № 11. - С. 37-112 ; № 12. - С. 17-94.

316. Розплата : іст. роман // Київ. - 1987. - № 7. - С. 62-117. - (Закінчення. Початок в № 6).

317. Гримаса буднів : оповідання / Д. Міщенко // Сіл. обрії. – 1989. - № 1. - С. 27-28.

318. Хліб наш насущний : роман пам’яті / Д. Міщенко // Вітчизна. - 1989. - № 8. - С. 20-62.

319. Лихолетье Ойкумены : ист. роман / Д. Міщенко // Мол. гвардия. - 1991. - № 3. - С. 84-128, 161-196. - (Окончание. Начало в № 1).

320. Бунтівний князь : іст. роман : [про боротьбу князя М. Глинського проти литов. загарбників за визволення України] / Д. Міщенко // Вітчизна. - 1993. - № 5-6 ; № 7-8 ; № 9-10 ; Літ. Україна. - 1993. - 25 лют.

321. Між Сціллою і Харибдою : іст. роман // Д.Міщенко / Д. Міщенко // Вітчизна. - 1996. - № 1-2. - С. 24-83 ; №3-4. - С. 71-123.

322. Дике Поле : історич. повість : [автор народ. в с.Степанівці-Першій на Запоріжжі] / Д. Міщенко // Київ. - 2001. - №5-6. - С. 67-89 ; № 7-8. - С. 84-110.

 

Література про життя і творчість

 

323. Шевченківські лауреати. 1962-2012 : енцикл. довід. / авт.-упоряд. М. Г. Лабінський ; вступ. слово Б. І. Олійника. - 3 -тє вид., змінене і доп. - К. : Криниця, 2012. - 864 с. - Із змісту : Міщенко Дмитро Олексійович. - С. 458-459.

324. Міщенко Дмитро Олексійович //Українська літературна енциклопедія. - К., 1995. - Т. 3. - С. 388.

325. Письменники України : довідник. - Дніпропетровськ : Дніпро, 1996. – 397 с. - Із змісту : [про Д.Міщенко]. - С. 197.

326. Дмитро Міщенко // Письменники Радянської України. 1917-1987 : біобібліогр. довід. - К., 1988. - С. 413-414.

327. Дмитро Міщенко // Письменники Радянської України : біобібліогр. довід. –К., 1966. - С. 458.

328. Дмитро Міщенко // Письменники Радянської України : довід. - К., 1960. - С.333-334.

***

329. Ліфантій Р. Слово високе і чесне : Д. Міщенку - 80 років / Р. Ліфантій // Сіл. час. - 2001. - 14 груд.

330. Симоненко П. Полудень Дмитра Міщенка / П. Симоненко // Запоріз. правда. - 1971. -17 листоп.

331. Плачинда С. Дмитрові Міщенку - 60 / С. Плачинда // Літ. Україна. - 1981. - 20 листоп.

332. Цюпа Ю. Далеких боев канонада : [беседа с писателем] / Цюпа // Радуга. - 1985. - № 4. - С. 156-160.

333. Пинчук С. Три фразы времени : [к творч. биографии писателя] / С. Пинчук // Радуга. - 1991. - № 11. - С. 145-153.

334. Домалега Т. Ріка себе рятує берегами, а для народу пам’ять - оберіг : урок з літератури рід. краю за романом Д. Міщенка “Хліб наш насущний” / Т. Домалега // Освіта. - 1997. - № 61-62 (10-17 верес.) ; Приазов. новь. - 2001. - 17 нояб. - С. 4.

335. Заболотня О. Образи жінок в історичних романах Д.Міщенка / О. В. Заболотня // Вісник Запорізького державного університету. Філ. науки. - Запоріжжя, 1998. - № 1. - С. 56-58.

336. Домалега Т. Невтомний ратай на перелогах рідної літератури : [до 80-річчя письменника] / Т. Домалега // Приазов. новь. - 2001. - 17 нояб. - С. 3.

337. Кузнецова А. Сын Приазовского края : [писатель, лауреат Гос. премии им. Т. Г. Шевченко Д. Мищенко отметил восьмидесятилетие]

338. А. Кузнецова // Мелитоп. ведомости. - 2001. - 27 дек. - С. 5.

 

Літературознавчі публікації про окремі книги

 

Полювання на жар-птицю. 1990.

 

339. Іщенко М. За рахунками сьогодення / М. Іщенко // Літ. Україна. - 1991. - 31 січ.

 

Сини моря. 1955.

340. Моисеев К. Благополучной стороной к читателю / К. Моисеев // Сов. Украина. - 1956. - Кн. 10. - С. 177-179.

341. Чабанівський М. // Зміна. - 1955. - № 6. - С. 16.

342. Носенко О. // Літ. газ. - 1955. - 18 серп.

343. Загребельний П. Паперові квіти на живих гілках / П. Загребельний // Вітчизна. - 1955. - № 10. - С.159-171.

344. Рибак Н. Перша книга прозаїка / Н. Рибак // Рад. Україна. - 1956. - 28 верес.

 

Сіверяни. 1961.

 

345. Синокип И. Светлое побеждает / И. Синокип // Сов. Украина. - 1961. - № 12. - С. 179-181.

 

Чому не сходяться дороги. 1963.

 

346. Гонта Т. Розвідка теми / Т. Гонта // Робіт. газ. - 1964. - 29 квіт.

347. Ткаченко В. Дороги человеческие / В. Ткаченко // Радуга. - 1963. - № 8. - С. 177-180.

 

Очі дівочі. 1964.

 

348. Симоненко П. Гомонить у душі неспокій / П. Симоненко // Молодь України. - 1965. - 3 берез.

349. Іщук А. Незнайомці під одною палітуркою / А. Іщук // Вітчизна. - 1965. - № 12. - С. 205 -207.

 

Батальйон необмундированих. 1964.

 

350. Пильненький С. Перемога правди / С. Пильненький // Рад. Україна. - 1964. - 17 груд.

351. Ткаченко В. Подвиг незанесених в реєстри / В. Ткаченко // Колгосп. село. – 1964. - 30 жовт.

352. Івашкевич Я. Віра в перемогу / Я. Івашкевич // Літ. Україна. - 1964. - 18 серп.

 

Вітри приносять грозу. 1968.

 

353. Рудковская Н. Зачем такие уроки / Н. Рудковская // Комс. знамя. - 1969. - 6 февр.

354. Симоненко П. Справа чистого зору / П. Симоненко // Прапор. - 1969. - № 1. - С. 83-84.

355. Барзилович Л. Гроза все-таки була / Л. Барзилович // Літ. Україна. - 1969. - 14 січ.

 

У морі затишку немає. 1969.

 

356. Дубина М. Про журавлів, що відбились од ключа / М.Дубина// Рад. Україна. - 1970. - 18 берез.

357. Миценко М. Дороги випробувань / М. Миценко // Літ. Україна. - 1970. - 13 лют.

358. Гандзюра П. // Сіл. вісті. - 1970. - 6 лют.

 

Віра, надія, любов. 1971.

 

359. Кононенко П. Що треба захищати / П. Кононенко // Вітчизна. - 1972. - № 9. - С. 200-203.

 

Особисто відповідальний. 1972.

 

360. Самбук Р. Рядові переможної армії / Р. Самбук // Жовтень. - 1973. - № 11. - С. 149-150.

361. Покальчук Ю. Відповідальність - категорія вічна / Ю. Покальчук // Вітчизна. - 1973. - № 7. - С. 206-209.

 

Найвищий закон. 1977.

 

362. Сизоненко О. Сонячний берег життя / О. Сизоненко // Літ. Україна. - 1978. - 24 берез.

 

Наивысший закон. 1978.

 

363. Самойленко Я. Вечно живая тема / Я. Самойленко // Радуга. - 1981. - № 5. - С. 164-166.

364. Древлянський В. Спрямована в сьогодення / В. Древлянський // Літ. Україна. – 1981. - 27 лют. - (На здоб. Держ. премії УРСР ім. Т. Шевченка).

365. Сизоненко О. Сонячний берег життя / О.Сизоненко // Літ. Україна. - 1978. - 24 берез.

 

Друге заміжжя. 1980.

 

366. Суховецький М. Житейська історія і ще дещо / М. Суховецький // Вітчизна. -1981. - № 2. - С. 208-210.

 

Синьоока Тивер. 1985.

 

367. Зінчук М. Всупереч історичній достовірності / М. Зінчук // Жовтень. - 1986. - № 5. - С. 123-126.

368. Пінчук С. Мотиви сивої давнини / С. Пінчук // Сіл. вісті. - 1985. - 17 берез.

369. Іщенко М. За рядком літописним / М.Іщенко, В. Смолій // Літ. Україна. – 1984. – 26 квіт.

370. Босов А. Тиверці, сусіди слов’ян / А. Босов // Друг читача. - 1984. - 2 лют.

 

Нагнибіда Микола Львович (1911 – 1985),

письменник, уродженць с. Смирнове Куйбишевського району,

почесний громадянин м. Запоріжжя (1971).

 

Микола Львович Нагнибіда  - корифей Запорізької літератури , народився 20 вересня 1911 р. в с. Попівка (тепер с. Смирнове) Куйбишевського району Запорізької області у родині сільського фельдшера. З дитинства його тягнуло до книги, проте майбутньому письменнику довелося рано поринути у самостійне життя. Працював на Харківському велозаводі, на будівництві Дніпрогесу та Дніпровського металургійного комбінату. На 30-ті роки ХХ століття припадають і перші літературні спроби Миколи Львовича. У 1932 році вийшла в світ його поетична збірка "Дніпровська весна". Потім було навчання у Харківському інституті журналістики, робота у газетах і журналах, служба на Чорноморському флоті. У 1941 – 1942 роках робота на радіостанції імені Т. Г. Шевченка, яка вела передачі на окуповану Україну у 1941 – 1942 рр. В 1946 році закінчив Київському педагогічний інститут.

Перу М. Нагнибіди належать багаточисельні збірки віршів, балад, поем. Романтично забарвлена поезія Миколи Львовича присвячена трудовим і ратним подвигам народу, боротьбі за мир.

Він член Спілки письменників СРСР з 1935 року.

Поет відомий також як перекладач з білоруської мови. 1973 року він отримав звання заслуженого працівника культури Білоруської РСР.

За збірку "Поезії" поет удостоєний Державної премії СРСР (1952), за цикл віршів "Риси рідного обличчя" – Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка (1970). Він нагороджений багатьма орденами і медалями, в т. ч. Леніна, Трудового Червоного Прапора.

До речі, Микола Львович, працюючи на Дніпрельстані, як молодий поет, неодноразово брав участь у заходах, які проводилися центральною міською робітничою бібліотекою (нині - КЗ "ЗОУНБ імені О. М. Горького" ЗОР). А на свій 60-річний ювілей (1964 рік) колектив отримав від нього вітальну телеграму, яка закінчувалася словами... "цілую руки, які щодня подають людям книгу".

Поет - почесний громадянин міста Запоріжжя  з 1971 року. Іменем Миколи Львовича Нагнибіди названа одна з вулиць м. Запоріжжя.

Помер у 1985 році, похований у Києві на Байковому кладовищі.

 

Вибрані видання творів

 

371. Твори. В 3 т. – К. : Дніпро, 1981. – Т. 1 : Лірика. Балади. – 374 с. ; Т. 2 : Лірика. Цикли. - 373 с. ; Т. 3 : Поеми. Листи з дороги. - 350 с.

372. Избранное : стихи. - М. : Худ. лит., 1981. - 302 с. : ил.

373. Вибране. В 2 т. - К. : Дніпро, 1971. - Т. 1 : Лірика. - 391 с. ; Т. 2 : Цикли. Балади. Поеми. - 363 с.

374. Вибрані твори : В 2 т. - К. : Держлітвидав, 1961. - Т. 1. - 290 с. ; Т. 2. - 282 с.

375. Вибране : поезії. – К. : Держлітвидав, 1957. – 381 с.

 

Література про життя і творчість

 

376. Шевченківські лауреати. 1962-2012 : енцикл. довід. / авт.- упоряд. М. Г. Лабінський ; вступ. слово Б. І. Олійника. - 3 -тє вид., змінене і доп. - К. : Криниця, 2012. - 864 с. - Із змісту : Нагнибіда Микола Львович. - С. 475-476.

377. Запорожье и запорожцы / Н.Кузьменко, Н. Михайлов. – Запорожье: Тандем-У, 2005. - 336 с. : ил - Из содерж .: Почетные граждане города Запорожья : [в т. ч. Н. Л. Нагнибеда]. - С. 303.

378. Федина В. «В степах лежить моє серце» : [про М. Нагнибіду] // Федина В. І голос той, і ті слова… - Запоріжжя, 2003. - С. 143-152.

379. Нагнибіда М. Л. // Літературне Запоріжжя: біобібліогр. довід. - Запоріжжя, 2002. - Вип. 2. - С. 37-45.

380. Шевченківські лауреати, 1962 – 2001 : енцикл. довід. / авт.-упоряд. М. Г. Лабінський; вступ. слово І. М. Дзюби. – К : Криниця, 2001. – 696 с. : портр. – Із змісту : Нагнибіда Микола Львович. – С. 371-372.

***

381. Юрик П. "О, недаремно співучий народ Вас охрестив солов`єм України" / П. Юрик // Запоріз. правда. - 2008. - 25 верес. (№ 142-143). - С. 6.

382. Ребро П. Летописцы подвига запорожцев : [ Н. Нагнибеда и Я. Баш – гости празднования 40-летия освобождения Запорожья] / П. Ребро // Индустр. Запорожье. - 1983. - 15 окт.

383. "Я душою, как парус" : Миколе Нагнибиде – 70 лет // Индустр. Запорожье. – 1981. – 9 окт.

384. Вшанування поета - земляка // Запоріз. правда. - 1981. - 9 жовт.

385. Микола Львович Нагнибіда – почесний громадянин Запоріжжя // Запоріз. правда. - 1971. - 22 верес.

386. Усик В. Поет - ювіляр у своїх земляків : [про перебування М. Л. Нагнибіди в Куйбишев. р-ні] / В. Усик // Запоріз. правда. - 1971. - 28 верес.

387. Співець Дніпробуду - в Запоріжжі // Запоріз. правда. - 1969. - 31 січ.

388. Микола Нагнибіда : літ. портрет // Жовтень. - 1960. - № 6. - С. 124-133 : портр.

***

389. Лиходід М. Миколі Нагнибіді : [вірш] // Лиходід М. Вибране. - Запоріжжя, 2005. - С. 420.

390. Ребро П. (Поетові, почесному громадянину міста Запоріжжя Миколі Нагнибіді) : [вірш] // Ребро П. Вибрані твори. В 5 т. - Запоріжжя, 2001. - Т. 2 : Цикли, поеми, пісні. - С. 82-83.

***

391. "В степах лежить моє серце..." : до 100 - річчя від дня народження М. Л. Нагнибіди (1911-1985) : біобібліогр. покажчик / КЗ " Запоріз. обл. універсал. наук. б-ка ім. О.М. Горького" ЗОР ; [уклад. Г. Нагорна ; відп. за вип., ред. І. Степаненко]. - Запоріжжя : АА Тандем, 2011. - 52 с.

392. Нагнибіда Микола Львович [Електронний ресурс] : [корот. біогр. довідка] // Письменницький портал : [веб-сайт]. - Електрон. дані. - Режим доступу : www.pilipyurik.com. - Назва з екрану.

393. Нагнибіда Микола Львович [Електронний ресурс] : [корот. біогр. довідка] // Проект

394. "Славетні запорожці" : [веб-сайт]. - Електрон. дані. - Режим доступу : http://sites.znu.edu.ua/slavetni_zp. - Назва з екрану.

 

Параконьєв Костянтин Йосипович,

актор

 

Костянтин Йосипович Параконьєв народився 8 вересня 1920 року у Єлизаветграді (нині Кіровоград). Разом з батьком - священником він жив у дитинстві на сибірському поселенні, а юнаком - вже на рідній Кіровоградщині опинився у фашистській окупації. Спочатку переховувався в селі, потім працював хористом у міському театрі, а з 1943 року під час відступу фашистів був вивезений на чорні роботи до Німеччини. Далі - визволення, повернення до рідного міста і акторська робота в театрі імені М. Кропивницького.

Талант і працелюбність вивели його у перший ряд акторів трупи. Маючи баритональний тенор чарівної краси, він виконував безліч вокальних ролей, та справжнім  його покликанням була драма. Понад двадцять років Параконьєв працював у Кіровограді і був одним з кращих драматичних акторів України, але офіційна влада його не помічала.

У 1967 році Костянтина Йосиповича запрошує до себе головний режисер Запорізького українського музично - драматичного театру імені М. Щорса Сергій Сміян. 7 березня 1969 року на сцені цього театру відбулася прем’єра вистави "Ярослав Мудрий" за п’єсою І. Кочерги. Навесні 1970 року режисер - постановник С. Сміян і виконавець головної ролі К. Параконьєв отримали за виставу Державну премію імені Т.Г. Шевченка. Саме в Запоріжжі вітали К. Параконьєва з присвоєнням почесного звання народного артиста УРСР (1969). Костянтин Йосипович був особистістю і в житті і на сцені.

 

Література

 

395. Шевченківські лауреати,1962 - 2001 : енцикл. довід. - К. : Криниця, 2001. - 696 с. : портр. - Із змісту : Параконьєв К.Й. - С. 418-419.

396. В память о Константине Параконьеве : [открыта мемориал. доска] // Индустр. Запорожье. - 1998. - 23 апр.

397. Гайдабура В. Пам`ятаємо тебе, муже благородний! / В. Гайдабура // Культура та життя. - 1995. - 11 жовт.

398. Знаменні та пам`ятні дати Запоріжжя на 2010 рік : календар і короткі довідки з бібліографічними списками. - Запоріжжя : АА Тандем, 2009. - 152 с. - Із змісту : [про Параконьєва К. Й.] - С. 51-52.

 

Путінцев Альберт Григорович(1932 -1995),

письменник, кінодраматург,

працював головою Запорізького облкомітету радіо і телебачення.

 

Альберт Григорович Путінцев народився 24 червня 1932 року в Омську в учительській родині. Росіянин за походженням, він досконало володів українською мовою. В 1961 році закінчив факультет журналістики Київського держуніверситету ім. Т.Г. Шевченка .

Запорізький облкомітет з радіомовлення і телебачення він у середині 60-х очолював лише 8 років . «Але той період спільної з ним праці був  найзнаменнішим, найцікавішим, найпам’ятнішим»- такої думки про той час в історії обласного радіо майже всі його ветерани. І найперше, що вони відзначають у Альберта Григоровича – це те, що він був Людиною, творчою Людиною. 

Талановитий, спокійний, він умів ладити з будь-яким начальством, столичним чи місцевим. І від цього багато в чому вигравав колектив, який він очолював:  і в одержанні житла, і в зарплаті. Мав талант знаходити здібних, порядних людей, давав можливість кожному співробітнику виявити себе сповна.

А.Г. Путінцева запросили до Києва: спершу головним редактором Головної редакції з виробництва телефільмів Українського державного телерадіокомітету, а згодом він став генеральним директором Київської кіностудії художніх фільмів ім. О.П. Довженка ( 1973 – 1985).

 Альберт Григорович Путінцев – член Спілки письменників і Спілки журналістів України. Його перу належать романи «Свой» (про будівництво Дніпрогесу), «Полдень», книг-оповідань «Ночные фиалки», «Самая красивая» та ін. Він є автором сценаріїв художніх фільмів  «Житие святых сестёр», «На всю оставшуюся жизнь». Ним створено понад 20 документальних стрічок.

За сценарій багатосерійного телефільму «Відродження» А.Г. Путінцев у 1980 році був удостоєний Державної премії УРСР ім. Т.Г. Шевченка.

 

Твори

 

Проза

 

399. Самая красивая : рассказы / А. Путинцев.- Запорожье : Кн.-газ. изд-во, 1961.- 128 с.

400. Свой : роман / А. Путинцев. - Дніпропетровськ : Промінь, 1965. - 260 с. 

401. Бой в утренней степи : повести и рассказы / А. Путинцев. - Днепропетровск : Промінь, 1971. - 246 с.

402. Плечи сыновей : роман / А. Путинцев // Радуга. - 1971. - № 1. - С. 10 – 56; № 2.- С. 7 – 70.

403. Бабий батальон / А. Путинцев // Индустр. Запорожье.- 1970. - 1 июня; 9 окт.

404. Тримайтеся, хлопці! : повість / А. Путінцев // Прапор. - 1970. - № 12. - С. 42 - 55.

405. Весілля : Уривок із роману «Запорізька хроніка» / А. Путінцев. // Запоріз. Правда.   - 1969. - 31 серп.

406. Кукун : рассказ / А. Путинцев // Индустр. Запорожье. - 1969.- 16 февр.

407. Одно слово: рассказ / А. Путинцев // Индустр. Запорожье.- 1969.- 31 авг.; 5,6 сент.

408. Брод : рассказ / А. Путинцев // Индустр. Запорожье.- 1967.- 4 июня.

409. Зоя Федоровна : рассказ / А. Путинцев // Индустр. Запорожье. - 1967.- 1 марта.

410. Поет : оповідання / А. Путінцев // Індустр. Запоріжжя.- 1965.- 10,12 лют.

411. Право на пісню: оповідання / А. Путінцев // Запоріз. правда. - 1965. - 23 лют.

 

Поезія

 

412. Коммунист : [стих.] А. Путінцев // Вогні Запоріжжя.- Запоріжжя, 1955.- Т.1.- С.99.

413. Первая рота : [стих.] А. Путинцев.. // Червоне Запоріжжя. - 1955.- 3 черв.

414. В лесу : [стих] / А. Путинцев. // Червоне Запоріжжя.- 1955.- 8 трав.

415. Крот – сатирик: (басня) / А. Путінцев // Червоне Запоріжжя.- 1954.- 13 жовт.

416. Запорожье – Кустанай / А. Путинцев. // Червоне Запоріжжя.- 1954.- 18 квіт.

 

Публіцистика

 

417. Дозорці порядку / А. Путінцев. - К.: Молодь, 1960.- 46 с.

418. Христофор Саламбаш : Про почесного металурга країни, керівника бригади ковалів Запоріз. з-ду „Дніпроспецсталь” / А. Путінцев. .- Запоріжжя : Кн. - газ. вид-во, 1960.- 23 с.

419. Балада про журналіста / А. Путінцев. // Запоріз. правда.- 1958.- 5 трав.

 

Література про життя та творчість

 

420. …Тільки Україна хай не йде // Федина В.Я. І голос той, і ті слова… - Запоріжжя, 2006. - 300 с. - Із змісту : [ А.Г. Путінцев]. - С. 44-47.

421. Федина В. Він любив людей // Вони слави не шукали / В.Федина .- Запоріжжя, 2002. - С.122-124.

422. Путінцев А.Г. // Шевченківські лауреати, 1962 – 2000 : енц. довід. - К., 2001.- С. 439 - 440.

423. Путінцев Альберт Григорович // Мистецтво України : біогр. довід. - К., 1997.- С.496.

424. Путінцев Альберт Григорович // Митці України :  енц. довід.  - К., 1992.- С. 848.

 

Репін Володимир Борисович (1912-2001), журналіст

 

Репін Володимир Борисович – старійшина запорізької журналістики. Його життєвий та творчий шлях нерозривно пов’язаний з історією Запорізького краю.

Народився він 7 липня 1912 року в м. Томськ. Свою юність, молоді та зрілі роки назавжди пов`язав з роботою у засобах масової інформації.

У 1931 році, навчаючись в Одесі на робітфаці, почув  заклик: «10 тисяч комсомольців на Дніпробуд!». Так почалися будівельні будні: працював каменярем, потім бетонником, одночасно редагував стінгазету «ДиП» (Догнать и перегнать). 15  квітня 1932 року талановитого робкора взяли в багатотиражку будівництва, де він пропрацював до закінчення побудови споруди Дніпрогесу. Потім був запоріжсталівський «Дніпровський металург». Напередодні війни В. Б. Репін уже був літпрацівником обласної газети «Більшовик Запоріжжя».

З вересня 1941 року перебував у діючій армії, приймав участь у Сталінградській битві. Згодом на Уралі готував танкістів.

Демобілізувавшись, повертається до Запоріжжя в рідну газету «Більшовик Запоріжжя», де очолює відділ промисловості й транспорту, працює редактором виїзної редакції на «Запоріжсталі», висвітлює хід відновлення підприємств.

Пізніше співробітничав з іншими багатотиражними газетами металургійних підприємств, завідував відділами обласних газет.

З 1960 року понад 10 років керував обласною телестудією, успішно вів колектив по шляху становлення. Його передачі охоче приймали для трансляції у Києві, Москві.

У 1976 році побачила світ книга нарисів «Днепровские огни», присвячена відбудові Дніпрогесу, заводу «Запоріжсталь», усього індустріального комплексу Запорізького краю, зруйнованих фашистами. Авторський колектив видання (А. О. Клюненко, В. Б. Репін, А. Я. Фріман, О. О. Шерстюк, І. П. Щербак - безпосередні учасники трудової епопеї) в 1977 році став лауреатом Державної премії ім. Т. Г. Шевченка. Слід відзначити яскраву публіцистичність книги. Вона високо оцінена в рецензіях і відгуках, що публікувалися в республіканських газетах.

Перу В. Б. Репіна належить велика кількість гострих змістовних статей. Він творець телепрограм, телефільмів, один із авторів книги історичного нарису про Запорізький абразивний комбінат. Приймав участь і у написанні нарису «Історія міст і сіл Запорізької області».

Великої душі людина, вчитель багатьох поколінь запорізьких журналістів, він був надзвичайно скромним і чуйним.

 

Література

 

425. Днепровские огни : Как из руин и пепла был поднят после войны Запорож. индустр. комплекс / А. Клюненко, В. Репин, А. Фриман, А. Шерстюк, И. Щербак. - К. : Политиздат Украины, 1976. - 190 с.

 

Література про життя та діяльність

 

426. Шевченківські лауреати. 1962-2001 : енцикл. довід. / авт.-упоряд. М. Г. Лабінський; вступ. слово І. М. Дзюби. – К. : Криниця, 2001. – 696 с. : портр. – Із змісту : [Держ. премія 1977 р. разом з А. О. Клюненком, І. Я. Щербаком, О. С. Шерстюком за кн. нарисів "Днепровские огни"]. – С.581, 647.

427. Гиммельфарб А. Репин Владимир Борисович / А. М. Гиммельфарб // Пером і словом. -  Запоріжжя, 2010. - С.201-203.

428. Репін Володимир Борисович // Вони слави не шукали. - Запоріжжя, 2002. -С. 48-50.

***

429. Пам`яті товариша : [некролог] // Запоріз. правда. – 2001. – 3 листоп.

430. Гиммельфарб А. В годы предгрозовые / А. М. Гиммельфарб // Индустр. Запорожье. - 1999. - 4 февр.

431. Гиммельфарб А. Этот мудрый Репин / А. М. Гиммельфарб // Запороз. Січ. - 1997. – 10 лип.

432. Гиммельфарб А. Глаза в глаза друга / А. М. Гиммельфарб // Индустр. Запорожье. - 1997. - 8 июля.

433. Ботнер Ю. Старейшина журналистского цеха / Ю. Ботнер // Индустр. Запорожье. - 1992. - 7 июля.

434. Садеков Б. Газетчик с «Запорожстали» / Б. Садеков // Неделя. - 1978. - 5 мая.

435. Про присудження Державних премій Української РСР ім. Т. Г. Шевченка : [в т. ч. В. Б. Рєпіну] : Постанова ЦК КПУ і Ради Міністрів УРСР // Зб. постанов і розпоряджень уряду УРСР. - 1977. - №3. - С.3; Друг читача. - 1977. - 10 берез.; Запоріз. правда. - 1977. -8 берез.

 

Стригун Федір Миколайович,

актор, режисер, художній керівник Львівського українського драматичного театру ім. М. Заньковецької, народний артист України (1979), професор Львівського національного університету, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка (1978). 1961-1965 рр. - актор Запорізького обласного українського музично-драматичного театру ім. Щорса

 

Стригун Федір Миколайович народився 1 листопада 1939 року в с. Томашівка Уманського району Черкаської області. Після закінчення Київського театрального інституту ім. Карпенка-Карого (1961) перші п’ять сезонів працював у Запорізькому обласному українському музично-драматичному театрі ім. М. Щорса (нині - Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр ім. В. Магара). Тут він зіграв свою першу роль на професійній сцені - Сергія Журавіна у п`єсі Юрія Мокрієва «Рідна мати моя» в постановці режисера Володимира Ткаченка. П`єса була на сучасну морально-етичну тему про молодого хлопця, який шукав свого призначеня в житті. Ця роль, за визначенням самого майстра, йому дуже подобаляся. П`єса досить довго йшла в театрі (зіграли понад 250 разів). Потім були інші ролі: Гриша («Перед вечерею» В. Розова), Заза («Доки ми живі» А. Абшилави), матрос («Щорс» Ю. Дольд-Михайлика), Роман («Думи мої…» Ю. Костюка), Альоша («Дівчина з веснянками» А. Успенського), Хосе («День народження Терези» Г. Мдівані), Павелаке («Каса маре» Й. Друце), Василь («Лиха доля» М. Старицького).

З 1965 року Ф. Стригун – актор Львівського українського драматичного театру ім. М. Заньковецької, з 1987 р. –  його художній керівник. Загалом за роки творчої діяльності зіграв понад 100 ролей, знявся в ряді фільмів («Пропала грамота», «Запорожець за Дунаєм», «Дударики» та ін.). В 1978 р. Ф. М. Стригун разом із М. Я. Зарудним (драматург), С. В. Данченком (режисер-постановник), М. В. Кипріяном (художник), Н. П. Доценко, В. Г. Максименком (виконавці головних ролей) став лауреатом Державної премій України ім. Т. Г. Шевченка за виставу «Тил». Також він лауреат літературно-мистецьких премії ім. І. Котляревського (1994), ім. М. Садовського (1996).

Митець повний кавалер ордена «За заслуги», нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня.

Крім роботи в театрі та кіно Федір Миколайович викладає на акторському відділенні філологічного факультету Львівського національного університету ім. І. Франка.

 

Література про життя та діяльність

 

436. Шевченківські лауреати. 1962-2012 : енцикл. довід. / авт.-упоряд. М. Г. Лабінський ; вступ. слово Б. І. Олійника. – 3-тє вид., змінене і доп. - К. : Криниця, 2012. – 864 с. – Із змісту : Стригун Федір Миколайович. – С. 661-663.

437. Шаров І. 100 особистостей України. 1991-2011 / І. Ф. Шаров ; Ігор Шаров. -  К. : АртЕкономі, 2011. – 472 с. : фото. – Із змісту : Я маю таке щастя…: (Федір Стригун). - С. 386-389.

438. Гайдабура В. А що тато робить в театрі? : альбом пам`яті / В. М. Гайдабура ; Валерій Гайдабура. – [К.] : Антиквар, 2011. – 240 с. : фото. – Із змісту : Шлях до людей. -  С. 118-120 ; Мої Вів`єн Лі та Лоуренс Олів`є. - С. 218 -221.

439. Пуляєва Л. Федір Стригун / Л. Пуляєва // Укр. культура і життя. - 2009. - №43. - С.26.

440. Гайдабура В. Шлях до людей / В. М. Гайдабура // Мистецтво. – 1965. - № 2. – С. 20.

441. Федір Стригун [Електронний ресурс] // Славетні запоріжці. – Режим доступу до статті : htpp://sites.znu.edu.ua/news_details.php?news_id=6043&lang=ukr

 

Сміян Сергій Костянтинович,

режисер, народний артист України

 

Народився сімнадцятого травня 1925 року у м. Києві. В 1948р.закінчив Київський театральний інститут, з 1970 - його викладач.  Був головним режисером українських драмтеатрів Полтави(1951- 1956), Дніпропетровська (1956-1959), Львова (1959 -1966), Запоріжжя (1966 -1970)рр.,  Київського  українського драмтеатру імені І. Франка (1970 - 1978), режисером  Київського театру опери та балету (1978 - 1981), головним режисером у Київському театрі оперети (1981 - 1987, з 1993).

Шевченківська премія в 1970 р. була присуджена за спектакль"Ярослав Мудрий"  І. Кочерги  у Запорізькому  обласному українському музично - драматичному театрі імені М. Щорса .

 

Література

 

Шевченківські лауреати. 1962-2012 : енцикл. довід. / авт. - упоряд. М. Г. Лабінський ; вступ. слово Б. І. Олійника. – 3 - тє вид., змінене і доп. - К. : Криниця, 2012. - 864 с. - Із змісту : Сміян Сергій Костянтинович. - С. 631- 632.

441.Сміян С.К. Професіоналізм актора / С. Сміян // Український театр.  - 1972. - №4.- С.5 - 6.

 

Сумська Наталія В`ячеславівна,

народна артистка України

 

Коли Бог нагороджує людину талантом,

форми вияву його можуть найрізноманітніші,

яскравий приклад - Наталія Сумська -

блискуча актриса, виразна співачка,

красива жінка і приємна людина.

                                                                                                                                                         В. Фідер

 

Народна артистка України (2000), артистка театру і кіно , телеведуча Наталія В`ячеславівна Сумська народилася 22 квітня 1956 р. в с. Катюжанка Київської області в сімї акторів . До 1966 року жила у місті Львові.  Ранні театральні враження - спектаклі, в яких грали її батьки , прекрасні актори Запорізького обласного музичного драмтеатру імені М. Щорса (сьогодні обласний академічний  музично-драматичний театр ім. В. Магара) Галина Опанасенко і В’ячеслав Сумський . Закінчила  середню школу №1 в м. Запоріжжі, потім Київський державний інститут театрального мистецтва ім. Карпенка - Карого . З 1977 р.вона  актриса Національного академічного театру ім. І.Франка, працює в театральній  компанії "Бенюк і Хостікоєв".

ЇЇ сходження на мистецький олімп - десятки ролей на театральній сцені, в кіно, на телебаченні, естрадні вокальні виступи.

Серед пам’ятних  - ролі в театрі - Дідона ("Енеїда"), Людмила ("Васса Железнова"), Жанна Д`арк,"Біла ворона", Матильда, Кайдашиха ( "Кайдашева сім`я "), "Мадам Гортензія"("Грек Зорба"), та ін.

Найвідоміші ролі в кіно : Марія ("Кармелюк"), Наталка ("Наталка Полтавка"), Марія ("Гори димлять"), Христина ("Дударики") та ін.

У 2003р. -  2010 Наталія Сумська вела телепередачу "Ключовий момент" на телеканалі "Інтер", яка користувалась популярністю у телеглядачів.

Лауреатом Шевченківської  премії стала в 2008 році  разом з В. Малаховим (режисером - постановником) та  Б. Бенюком (актором) за виставу "Про мишей та людей" театральної компанії "Бенюк і Хостікоєв".

 

Література

 

442. Сумська Н. Донести український космос.../ Н. Сумська // Кіно-театр. - 2008. - №4.- С.50 - 52.

443. Сумская Н. Я и сейчас ревную мужа к поклонницам / Н. Сумская // Караван истории. - 2006. - № 4. - С. 116 - 130.

444. Сумська Н. Акторське діло солдатське / Н. Сумська // Кіно-театр. - 1999. - № 6.- С.50 - 52.

***

445. Шевченківські лауреати. 1962-2012 : енцикл. довід. / авт.-упоряд. М. Г. Лабінський ; вступ. слово Б. І. Олійника. – 3-тє вид., змінене і доп. – К. : Криниця, 2012. – 864 с. – Із змісту : Сумська Наталія В`ячеславівна. - С.671.

446. Вергеліс О.Між "першою" та другою : парадокси актриси [Наталії Сумської ] / О. Вергеліс // Дзеркало тижня. - 2011. - № 22. - С. 13.

447. Фесенко Л. Наталья Сумська / Л. Фесенко //  Хрещатик. - 1999. -  № 47. - С. 20-21.

448. Фідер В. І "Біла ворона ", і на вищому шаблі / В. Фідер // Україна молода. - 1995. - 1 січ.

449. Гайдабура В. Визит очаровательной дамы / Валерий Гайдабура // Индустр. Запорожье. - 1994. - 26 нояб.

450. Матушек О. Чи легко бути білою вороною? / О. Матушек // Ранок. - 1994. - №1. - С. 22 - 23.

 

 

Сумська Ольга В`ячеславівна,

народна артистка України

 

Українська актриса театру і кіно, телеведуча, народна артистка України Ольга В`ячеславівна Сумська народилася 22 серпня 1966 року у м. Львові в сім`ї акторів Академічного драмтеатру ім. І. Франка .  Батько - В’ячеслав Ігнатович Сумський - народний артист України, мати - Ганна Іванівна Опанасенко - Сумська - заслужена артистка України.

Дитячі роки пройшли в Запоріжжі. Навчалася в середній школі №1,  закінчила і місцеву музичну школу №1. Майже весь вільний час проводила за кулісами театру. У п’ятирічному віці вперше вийшла на сцену Запорізького  облмуздрамтеатру імені М. Щорса ,  зігравши роль Вести в спектаклі "Дженні Герхард". Середню школу закінчила у м. Полтаві.

На знімальний майданчик її вперше привела сестра Наталія, уже відома на той час актриса. Шістнадцятилітня  Ольга  дебютувала в кінофільмі  "Вечера на хуторе близ Диканьки". Пізніше були такі стрічки, як "И в звуках память отзовется","По зову сердца", "Соломенные колокола" та ін. Велику популярність О. Сумській принесла роль Роксолани в серіалі "Роксолана".

В 1987 р. закінчила Київський державний інститут театрального мистецтва ім. Карпенка - Карого . В 1988 р. стала актрисою Національного академічного театру російської драми імені Лесі Українки. На сцені цього театру  вона зіграла в спектаклях : "Самоубийца","Бешеные деньги", "Дама без камелий", "Ревизор" та  ін. Велику популярність О. Сумській принесла роль Роксолани в серіалі "Роксолана".

О. Сумська лауреат першої в Україні премії ім. І. Багряного (1995), двох Гран-прі за виконання головної жіночої ролі(1994, "Сузір’я ", "Голос трави", 1999 - "Гірський місяць", за роль Роксолани), володарка кришталевого рога достатку у Всеукраїнському відкритому рейтингу популярності "Колесо фортуни - 1997", за втілення образу Роксолани, дипломантка першого ступеня за перемогу в конкурсі "Жінка-99".

Шевченківською премією відзначена 1996 року разом з О.І. Біймою (режисером - постановником),  О.М. Зощенком (оператором). В.П. Гронським (композитором), А.Г. Хостікоєвим, О.В. Богдановичем, З.М. Дегтярьовою (акторами) за телесеріали "Злочин з багатьма невідомими", "Пастка" студії "Укртелефільм".

 

Література

 

451. Сумская О. "Мне до сих пор снятся сны о Запорожье" / беседу с актрисой вел М. Лучер // Комс. правда в Украине. Регион. выпуск .- 2011. - 16 апр.(№ 82). - С.15.

452. Сумська О. Постійно вчуся / Ольга Сумська // Кіно + театр. - 2002. - №1. - С.54 - 56.

453. Сумская О. "Запорожье  ко мне приходит в снах" / О.Сумская  // Миг . - 1999. - №36. - С.16.

***

454. Шевченківські лауреати. 1962-2012 : енцикл. довід. / авт.-упоряд. М. Г. Лабінський ; вступ. слово Б. І. Олійника. - 3-тє вид., змінене і доп. - К. : Криниця, 2012. - 864 с. - Із змісту : Сумська Ольга  В`ячеславівна. - С.671 - 672.

455. Кухаренко А. Жизненные роли  Ольги Сумской / А. Кухаренко // Арт - мозаика. - 2009. - №13. - С. 8 -10. 

456. Гранишевская E. Ольга Сумская плохого не помнит / E. Гранишевская // Суббота плюс. - 2006. - 14,17 сент. - С.40.

457. Чайкина А. Актриса Ольга Сумская / А. Чайкина // Индустр. Запорожье. - 2006. - 15 авг.(№122). - С.6.

458. Гордон Д. Ольга Сумская / Д. Гордон // Бульвар Гордона. - 2005. - №18. - С. 8 - 11.

459. Лимарь Ю. Женская логика : [об О. Сумской] / Ю. Лымарь // Арт - мозаика. - 2002. - № 49. - С. 9.

460. Фесенко Л. Своя серед чужих, чужа серед своїх / Л. Фесенко // Хрещатик. - 2001. - №14. - С.5.

461. Тишаков Н. Я так люблю тебя, мой город /  Н. Тишаков , О. Данник // Созвездие. - 2000. - №2. - С.38 - 39.

462. Николаенко М. Украинская барби / М. Николаенко // Аrt lain.  - 1998. - № 5 - 6. - С.5 - 6.

 

Фріман Абрам Якович (1923 -1975),

журналіст, кандидат філологічних наук

 

Народився 29 липня 1923 року в с. Маячки Новотроїцького району Херсонської області. Під час Великої Вітчизняної війни перебував на на фронті, а після поранення і  важкої контузії повернувся в Запоріжжя . З 1945р. працював в газеті "Большевик Запорожья", (переіменована спочатку на "Запорожская правда", згодом - "Индустриальное Запорожье"), зав. відділом , спецкореспондент на Дніпробуді (1948 - 1950рр.)

Перші професійні успіхи  в галузі журналістики  прийшли до нього під час роботи у  виїздній  редакції на "Запоріжсталі" : разом з  В.Б. Репіним вони  висвітлювали хід відбудови металургійного гіганта. Паралельно з роботою, яка забирала весь час, Абрам Якович постійно навчався. Займався самоосвітою,  читав  багато наукової літератури, на практиці  вивчав нелегку професію журналістики. В1961р. заочно закінчив факультет журналістики Московського  університету імені М. Ломоносова, пізніше написав і захистив кандидатську дисертацію в цьому ж вузі і, єдиний на той час, із запорізьких колег - журналістів отримав диплом кандидата наук. Публіцистика, нариси, фейлетони, рецензії - всі ці жанри були йому підвладні.  Будучи людиною незвичайною, маючи аналітичний склад розуму, А.Я. Фрідман завжди вирішував поставлені  завдання,  був ініціатором нових починань. "Індустріалка" першою серед засобів  масової інформації розпочала соціологічні дослідження і їх відразу помітили. Союзний журнал "Журналіст"  дав високу  оцінку цій ініціативі. 

Шевченківську премію 1977р. отримав разом з А.О. Клюненком, В.В. Рєпіним, І.Я. Щербаком, О.С. Шерстюком за книгу нарисів "Днепровские огни".

 

Література

 

463. Днепровские огни : Как из руин и пепла был поднят после войны Запорожский индустриальный комплекс / А. Клюненко, В. Репин, А. Фриман, А. Шерстюк, И. Щербак.- К.: Политиздат Украины, 1976. - 190с. : ил.  

464. Шевченківські лауреати. 1962-2012 : енцикл. довід. / авт.-упоряд. М. Г. Лабінський ; вступ. слово Б. І. Олійника. - 3-тє вид., змінене і доп. - К. : Криниця, 2012. - 864 с. - Із змісту : Фріман Абрам Якович. - С.721 - 722.

465. Юдавина Л. Фридман Абрам Яковлевич  / Л. Юдавіна // Пером і словом.- Запоріжжя, 2010.- С.238 - 239.

 

Т.Г. Шевченко в творчості запорізьких письменників

 

466. Прокопович Л. До Кобзаря : [вірш] / Любов Прокопович // Паруса вдохновения. - Мелитополь, 2013.-Т.2.- С.235.

467. Будугай О. На Тарасовій горі : [вірш] / О. Будугай // Будугай О., Будугай А.Сторінки історії Запорозького козацтва. - Переяслав -Хмельницькийй, 2008. - С.80.

468. Т. Шевченко у творчості мелітопольських поетів // Шевченкіана Мелітополя: біографії, інформація, творчість, пошук. - Мелітополь, 2007. - С.27 - 47.

469. Барылюк А. Читая Шевченко : [стих ] / А. Барылюк // Созвучье : сб. стихов .- Днепропетровск, 1990. - С.34.

470. Бут К. Минуло років двісті : [вірш] / Крістіна Бут // Новий день.  - 2013. - 20 листоп. (№266 - 271). - С.19.

471. Лупій О. Тарас Шевченко на Хортиці : [вірш] / О. Лупій // Дзвін. - 2013. - № 3. - С.3.

472. Рекубрацький А. Хай біля нас і постане Тарас : [вірш]  Анатолій Рекубрацький // Рекубрацький А. Не догорить свіча по Україні. - Запоріжжя, 2004. - С. 216 -217.

473. Маремпольський В. Шевченко на Запоріжжі : [поема] // Маремпольський В.  Кетяг калини. - Запоріжжя, 1997. - С.68 - 75.

474. Лисняк В. На бульваре Шевченко в Києве : [стих] // В. Лисняк Борозда. - М., 1981. - С.61 - 62.

475. Мегелик Д. Шевченкова верба : [вірш] // Мегелик Д. Спокійне полум’я . - К.,1976. - С. 84.

476. Ребро П. Шевченко : [вірш] // Ребро П. Криця : вибрані поезії. - К., 1975. - С. 32.

477. Стешенко О. До вінка Кобзареві : [вірш] // Стешенко О. Громовий острів. - Дніпропетровськ, 1972. - С. 18.

478. Ребро П. Шевченко : [вірш] // Ребро П. Запорізька веселка. - К.,1967. - С. 52.

479. Діденко В. Тарас Шевченко : [кантата] / Діденко В. Дивокрай : поезії. - К.,1987. - С.27-28.

480. Діденко В. Тарас Шевченко : кантата // Діденко В. Заповітна земля. - К., 1965. - С. 65 - 66.

481. Ребро П. Дніпро з Тарасом розмовляв : [сонети ] // Ребро П. Людяність. - К., 1965.  - С. 105 - 111.

482. Сердюк Ю. Серце Шевченка : [вірш] // Сердюк Ю. Сурми серця. - К., 1965. - С. 65.

483. Кашпуров И. Шевченко на Хортице : [стихи] // Кашпуров И. Мои позывные. - Запорожье, 1961. - С. 12.

484. Лісняк В. У кожну хату "Кобзаря"! : [вірш] // Лісняк В. Краса людська : поезії.- Запоріжжя, 1960. - С. 21, 22.

485. Лісняк В. На бульварі Шевченка у Києві : [вірш] // Лісняк В. Широкі простори : поезії. - К., 1957. - С. 42-43.

***

486. Юрик П.Калина Хортицька : [вірш] / Пилип Юрик // Запоріз. правда.- 2014. - 6 берез. (№ 26 - 27). - С.11.

487. Бут К. Минуло років 200 : [вірш] / Крістіна Бут // Новий день. - 2013. - 20 листоп. (№ 266 - 271). - С.19.

488.  Коваль В. Ця груша бачила Тараса... : [вірш] / Віра Коваль // Хортиця. - 2013. - № 5. - С.51.

489. "Розкрилля душі" : [таку назву має літ. конкурс, присвячений 200 - річчю від дня народження Т.Г. Шевченка у Мелітополі] // Новий день. - 2013. - 20 листоп.(№ 266-271). - С. 19.

490. Тесленко Л. Груша - ве-ли-ка.... : [вірш] / Лорина Тесленко // Хортиця. - 2013. - №5. - С.51.

491. Хлопкова В. Росте ще й досі в Запоріжжі груша.... : [вірш]  / Валентина Хлопкова // Хортиця. - 2013. - №5. - С.51.

492. Цыгвинцева Н. Про Шевченка.... : [вірш]  / Надежда Цыгвинцева // Хортиця. - 2013. - № 5. - С.107.

493. Бурлаков С. Кобзар на Хортиці : [вірш] / С. Бурлаков // Літ. Україна. - 1989. - 9 берез.

494. Великий Кобзар як джерело натхнення : підсумки обл. конкурсу молодих поетів // Запоріз. правда. - 1989. - 21 берез.

494. Івченко Л. Духом велета проймімось! : [вірш] / Л. Івченко //Червоний промінь. - 1994. - 8 берез.

495. Великий Кобзар : [вірші про Т.Г. Шевченка] // Запоріз. правда. - 1989. - 26 квіт.

496. Лиходід М. У вінок слави : [вірш про перебування Т.Г. Шевченка на о. Хортиця] / М. Лиходід // Запоріз. правда. - 1989. - 8 берез.

497. Сухар І. Вогонь Тараса : [вірш] / Іван Сухар // Комс. Запоріжжя. - 1989. - 4 берез. - С.8.

498. Фесюк О. "...А ніч така, мов скачуть білі коні...": [вірш до 175 - річчя з дня народження Кобзаря] / О. Фесюк // Запоріз. правда. - 1989. - 8 берез.

499. Футорович С. Тарасова тропа : [стих.] /Святослав Футорович // Индустр. Запорожье. - 10 марта

500. Футорович С. Хата детства : [стих.] / Святослав Футорович // Правда Украины. - 1989. - 4 марта

501. Чабаненко В. Дивний сон : [вірш] / Віктор Чабаненко // Комс. Запоріжжя. - 1989. - 4 берез. - С.8.

502. Діденко В. Тарас Шевченко : [ кантата] / Василь Діденко // Запоріз. правда. - 1988 - 8 берез.

503. Отрощенко В. Шевченко на Запорізькій Січі 1843 року : [вірш] / В. Отрощенко // Україна.- 1988. - № 21.- С. 5.

504.  Бебешко З. Тарас Шевченко на острові Хортиця : [вірш] / З. Бебешко // Червоний промінь. -1987. - 10 берез.

505. Лиходед М. Пам’ятник Т.Г. Шевченку : [вірш] / М. Лиходед // Индустр. Запорожье. - 1987. - 8 марта

506. Пальоха В. Великий Кобзар завжди з нами : [ Шевченко у творчості запоріз. поетів] / В. Пальоха // Комуністичним шляхом. - 1987. - 10 берез.

507. Вулиця Шевченка : [вірш] // Индустр. Запорожье. - 1987. - 8 марта                        

508. Танана Р. "Місця, які сходив Тарас " / Р. Танана // Комсомолець Запоріжжя. - 1983. - 8 берез.

509. Вакуленко В. Шевченко іде по планеті [вірш] / В. Вакуленко // Запоріз. правда. - 1964. - 1 лют.

510. В’ялий В. Шевченкова Україна : [вірш] / В. В’ялий // Прапор юності. - 1964. - 28 лют.

511. Кириленко О. Муляр : [вірш] / О. Кириленко // Прапор юності. - 1964. - 28 лют.

512. Ребро П. Щастя Кобзаря : [сонет] / Петро Ребро // Індустр. Запоріжжя. - 1964. - 21 лют.

513. Сергиенко И. Тебе, Тарас ! : [стихи] / И. Сергиенко // Запоріз. правда. - 1964. - 14 черв.

514. Стешенко О. Вінок Кобзареві : [вірш] / Олександр Стешенко / // Індустр. Запоріжжя. - 1964. - 9 берез.

515. Лиходід М. Шевченкове слово : [вірш] / М. Лиходід // Запоріз. правда. - 1963. - 30 листоп.

516. Лиходід М. Віще слово Кобзаря : [вірш] / М. Лиходід // Комсомолець Запоріжжя. - 1962. - 11 берез.

517. Літературна естафета "Ще треті півні не співали..." // Хортиця. - 2013.- № 5. - С.108; № 6. - С.108.

 

Т. Г. Шевченко в творчості запорізьких  митців

 

518. Роботи юних художників міста про Т. Г. Шевченка // Шевченкіана Мелітополя : біографії, інформація, творчість, пошук. - Мелітополь, 2007. - С.142-145.

519. Калина Хортицька : [пісня на сл.П.Юрика, муз. Ю. Івченка // Запоріз. правда.- 2014. - 6 берез. (№ 26 - 27). - С.11.

520. Соловьева Г. Дань уважения гению Кобзаря : [в театре им. В. Магара прошла премьера спектакля "Вість благая Кобзаря, або Діалоги Поета з нащадками"] / Галина Соловьева // МИГ. - 2014. - 6 марта (№ 10). - С. 37.

521. Оксанченко О. Мастера искусство - Великому Кобзарю : [о концерте, посвященном 180 - й годовщине со дня его рождения] / Оксана Оксанченко // Индустр. Запорожье. - 1994. - 12 марта.

522. Оксанченко О."На Хортиці у матері буду добре жити..." / Оксана Оксанченко // Индустр. Запорожье. - 1994. - 5 марта.

523. Нещерет Т. І оживає сива давнина... : [є згадка про постановку в облмуздрамтеатрі вистави "Назар Стодоля" // Т. Нещерет // Хортиця : альманах. - Запоріжжя, 1992. - Вип. 2. - С. 122.

524. Аббасов А. Опанас Сластьон : життя і творчість : нарис : [у т. ч. і про шевченків. тему у творчості художника О. Г. Сластіона] / А. М. Аббасов. - К. : Мистецтво, 1973. - 71 с.

525. Супруненко П. Кобзар на Хортиці / Супруненко П. Знайдена скарбниця. - К., 1969. - С. 95-99.

526. Петрина Х. Крокуючи Шевченковою стежкою : [бердянська Шевченкіана] / Христина Петрина // Південна зоря. - 2014. - 27 лют. (№14). - С. 28.

527. Середа В. У театрі плакали над долею Ганни : [у театрі ім. Магара відбувся благодійний показ вистави "Загублена любов" за мотивами поеми та повісті Шевченка] / Віра Середа // Запоріз. правда. - 2013. - 14 берез.(№ 29-30). - С. 5.

528. Корниенко Г. Вечная тема [Т. Шевченко в творчестве запорож. художников] / Г. Корниенко // Индустр. Запорожье. - 1989. - 7 марта.

529. Ханко В. Шевченкіана художника і мистецтвознавця О.Г. Сластіона / В. М. Ханко // Нар. творчість та етнографія. - 1988.- № 2.- С. 32-41.

530. Гайдабура В. Шевченкіана щорсівців / Валерій Гайдабура // Запоріз. правда. - 1987. - 8 берез.

531. Овдієнко О. Кобзар і художники : до 165-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка : [є відомості про ілюстрацію творів Т.Г. Шевченка О.Г. Сластіоном] / О. Овдієнко // Жовтень. - 1979. - № 3. - С. 116-120.

532. Аббасов О. З любов`ю до поета : [ілюстрація творів Т.Г. Шевченка О.Г. Сластіоном] / О. Аббасов // Прапор. - 1966. - № 4. - С. 80-81.

 

Легенди та перекази

 

533. Шевченко на Хортиці // Сестра орлів : легенди та перекази. - Дніпропетровськ, 1991. - С.12 -13.

534. Шевченко на Хортиці // Савур - Могила : легенди та перекази Нижньої Наддніпрянщини. - К.,1990. - С. 163.

535. Вилинов Ю. А груша эта - не простая : [о дереве, под которым, по преданию, ночевал Шевченко во время пребывания в с. Вознесеновка] / Юрий Вилинов // Индустр. Запорожье. - 1990. - 16 мая

536. Супруненко П. Кобзар на Хортиці / Супруненко П. Золота скеля. - Запоріжжя, 1962. - С. 35 - 38.

537. Бугаєвич І.В. Перекази про перебування Т. Г. Шевченка на  Хортиці / І. В. Бугаєвич І. , Дума (Адельберг) // Нар. творчість та етнографія. - 1987. - № 4. - С.86 - 88.

538. Супруненко В. Криниці його глибокі : [на Хортиці є криниця, яку називають Тарасовою ] / В. Супруненко // Комсомолець Запоріжжя. - 1987. - 7 берез.

 

Святкування річниць з дня народження поета

 

Урочистості з нагоди святкування 200 - річчя з дня народження Т.Г. Шевченка

 

539. Як ми готуємося до 200 - річчя великого Кобзаря // Запоріз. правда. - 2013. - 21 лют.(№21 - 22). - С.2. - (В облдержадміністрації).

540. Запорізький край готується до святкування 200 - річчя з дня народження Тараса Шевченка // Червоний промінь. - 2013. - 20 лют. (№14). - С.1.

541. Область готується шанувати Тараса Шевченка // Запороз. Січ. - 2014. - 18 січ. (№12). - С.5.

542. Як ми готуємося до 200-річчю великого Кобзаря : [в обл. протягом року буде проведено низку заходів, у тому числі - започатковано акцію "Великий син великого народу" ] // Запоріз. правда. - 2013. - 21 лют.(№ 21 - 22). - С.2.- (в облдержадміністрації).

543. Готується видання збірки наукових матеріалів, присвячених творчості Тараса Шевченка : [в обл. інституті післядипломної пед. освіти відбувся Всеукраїнський семінар "Двохсотлітні Тарасові шляхи"] // Запороз. Січ. - 2014. - 8 берез.(№47). - С.3.

544. 200 - річчя від дня народження Тараса Шевченка : [ про заходи установ культури обл. до знаменної дати] // Запороз. Січ. - 2014. - 8 берез. - С.3.

***

545. Десятинник Я. 200 -летие Кобзаря увековечено в марках : [их погасил дир. Запорож. дирекции "Укрпочта" С. Лимарчук ] / Яна Десятинник // Наше время плюс. - 2014. - 13 марта (№ 11). - С. 24.

546. А оріхівські майстрині вишивають... книгу : [за мотивами творів Т.Г. Шевченка] // Запоріз. правда. - 2014. - 16 січ.(№5-6). - С.3.

547. Атаманчук И. Черно - белый Шевченко : [в Запорож. художественном музее открылась выставка картин] / Инесса Атаманчук // Миг. - 2014. - 13 февр.(№ 7)._- С.10.

548. В областной библиотеке - "Свята пора Кобзаря" : [в ЗОУНБ им. Горького открылась  выставка] // Миг. - 2014. - 13 февр.(№ 7). - С.3.

549. Великому Кобзарю присвячувалося : [у Василів. гімназії "Сузір`я" проведено рай. конф. "Велич і безсмертя великого генія українського народу Тараса Григоровича Шевченка "] // Время и мы. - 2014. - 23 янв.(№ 4). - С.10.

550. Віч - на - віч з Шевченком : [ у Пологів. ЦРБ пройшов літ. - тематич. вечір, присвячений 200 - річчю з дня народження Кобзаря] // Пологів. вісті. - 2014. - 23 січ. (№4). - С. 3.

551. Губа В. Пам’ятник Кобзарю встановлено на території школи : [в c. Берестове Бердян. р-ну] / Вікторія Губа // Південна зоря. - 2014. - 13 лют. (№ 10). - С.1.

552. Деркач Я. "...І мене в сім`ї великій", : [під таким гаслом у Новозапорізькій б-ці Запоріз. р-ну пройшов тематичний вечір] / Яна Деркач // Червоний промінь. - 2014. - 25 січ. (№ 8). - С.1.

553. Діти долучаються до Шевченківського слова : [ у школі №1 ім. Т.Г. Шевченка (м. Запоріжжя)] відбулася акція  "Енергія шевченківського слова в душі та серці українського народу" // Запороз. Січ. - 2014. - 18 січ. - (№12). - С.3.

554. К 200 - летию Кобзаря : день рождения великого укр. поэта мелитопольцы от метили митингом, стихами и концертом // Мелитоп. ведомости .- 2014. - 12-18 марта (№11). - С.12.

555. Кліковка Г. Велика Білозерка вклонилася Кобзареві / Г. Кліковка // Запоріз. правда. - 2014. - 16 січ. - С.1.

556. Козлова І. Образ великого Кобзаря у світогляді українських школярів 20-х років минулого століття : [як шанували поета на Запоріжжі] / Ірина Козлова // Запоріз. правда. - 2014. - 15 лют. (№ 19). - С.4.

557. Крикуненко І.  "Тарасова світлиця" у Широкому : [Запоріз. р-н] / Ірина Крикуненко // Червоний промінь. - 2014. - 8 лют.(№12) . - С. 3.

558. Куліш А. Шевченківський "Заповіт" і Вознесенівка / Артем Куліш // Запороз. Січ. - 2014. - 4 берез.(№ 43). -С.7.

559. Левченко В. Свято "Вклонімося Кобзарю" у дитячій бібліотеці : [Вільнян. р-н] / В. Левченко // Дніпров. вогні. - 2014. - 25 січ. (№ 6). - С.2.

560. "Мелітопольщина читає Шевченка" : [акція з такою назвою розпочалася 16 січ. в Мелітоп. ЦРБ] // Новий день. - 2014. - 22січ.(№ 18 - 23). - С.8.

561. Московцева В. Кобзареве слово у книгах і на полотні : [про виставки в ЗОУНБ ім. Горького і обл. художньому музеї , присвячені Т. Г. Шевченку] / В. Московцева // Запоріз. правда. - 2014. - 8 лют.(№16).- С.1.

562.  Московцева В. Не дивуйтеся, якщо Вас зупинять на вулиці : [в б-ці імені Горького відкрито акцію "Запоріжжя читає Шевченка"] / Віталіна Московцева // Запороз. Січ. - 2014. - 16січ. - С. 3.

563. Московцева В. Опера, яку написав друг Тараса Шевченка :["Запорожець за Дунаєм" С. Гулака -Артемовського на сцені обл. філармонії] / Віталіна Московцева // Запоріз. правда. - 2014. - 20 лют.(№20-21). - С.10.

564. Московцева В.А Оріхівські майстрині вишивають...  книгу : [про заходи в обл. до святкування ювілею Кобзаря] / Віталіна Московцева // Запоріз. правда. - 2014. - 16 січ. - С. 3.

565. Московцева В.А Кобзареве слово у книгах і на полотні : [Шевченківські експозиції відкрилися в ЗОУНБ ім. О. Горького і обл.художньому музеї ] / Віталіна Московцева // Запоріз. правда. - 2014. - 8 лют. (№16). - С. 1.

566. Московцева В. Хто ми, звідки і чиї ми діти? : [прем’єра вистави "Вість благая Кобзаря..." у театрі ім. В. Магара] / Віталіна Московцева // Запоріз. правда. - 2014. - 27 лют.(№ 23 -24). - С.1.

567. На схилах Дніпра вшанували Великого Кобзаря : [в Нац. заповіднику "Хортиця "] // Запороз. Січ. - 2014. - 8 берез. (№ 47). - С.7.

568. Овська В. Тарас Шевченко і музика : [у Біленьківській дитячій муз. школі відбувся муз. - літ. вечір "Шевченко і музика"] В. Овська // Червоний промінь. - 2014. - 4 січ. - (№1-2). - С.2.

569. Олейник С. 14 - метровая книга идет на рекорд : В Запорожье презентуют сб. вышитых стихав Шевченко : [орехов. мастериц] / Светлана Олейник // Индустр. Запорожье. - 2014. - 7 марта. - С.4.

570. Ореховские мастерицы вышьют Кобзарь // Регион экспресс. - 2014. - 21 янв.(№2). - С.5.

571. Піддубна О. Шевченко знову на Запорізькій землі : [в ЗОУНБ імені О.М. Горького відбулося відкриття обл. акції "Запоріжжя читає Шевченка"] / Олена Піддубна // Запороз. Січ. - 18 січ (№12). - С. 5.

572. Поцілуйте кожну літеру : [про виставку, присвячену  Т.Г. Шевченку в Запоріз. нац. спілці народних майстрів України] // Запоріз. правда. - 2014. - 6 берез. - С.10.

573. Рідкісні видання поезії Тараса Шевченка представлені на мега - виставці : [в ЗОУНБ ім. Горького] // Колос. - 2014. - 8 лют. (№11) . - С.2.

574. Синицкая Ю. Лучшие в области знатоки творчества Т.Г. Шевченка - из Мелитополя / Юлия Синицкая // Новий.день. - 2014. - 22 січ. - (№18 - 23). - С.5.

575. Січовий С. До ювілею Великого Кобзаря : [у Василів. рай. б-ці відбувся круглий стіл] / Степан Січовий // Запоріз. правда. - 2014. - 18 січ. - (№7). - С.2.

576. У Великобілозерському районі пом`янули великого письменника : [реставрували пам’ятник Т. Г. Шевченку] // Регион экспресс. - 2014. - 21янв.(№2).- С.5.

577. Чуприна А.Т. Шевченко был не крепостным, а дворянином?...: / Анна Чуприна // Миг. - 2014. - 16 янв. (№3). - С.12

578. Анасійчук О. Акція "Великий син великого народу" : [у Новомиколаїв. р - ні] / Олена Анасійчук // Наше життя . - 2013. - 23 берез. - С.2.

579. Боброва Л. "Іду з дитинства до Тараса": [22 листоп. у Якимів. ЗОШ №1 відбулась урочиста церемонія висадження Тарасового дуба] / Л. Боброва // Слово трудівника. - 2013. - 23 листоп. ( №91). - С.1.

580. Гуменюк Н. Квіти до погруддя Кобзаря : [поклали в день Державного прапора України у Шевченків. р-ні м. Запоріжжя] / Надія Гуменюк // Запоріз. правда. - 2013. - 29 серп. (№98 - 99). - С.2.

581. Запорізький край готується до святкування 200 - річчя з дня народження //Тараса Шевченка // Червоний промінь. - 2013. - 20 лют. (№14). - С.1.

582. Корнієнко В. Шляхом Кобзаря - у майбутнє : [ Ногайський аграрний коледж ] / Володимир Корнієнко // Примор. степь. - 2013. - 16 нояб. (№ 46). - С.10.

583. Міллер Л. "Вшануємо Тараса Шевченка" : (під такою назвою в Енергодарській виставковій залі розпочала роботу виставка картин українських художників, присвячена 200-річчю великого Кобзаря) / Любов Міллер // Время и мы. - 2013. - 31 окт. (№ 41). - С.10.

584. Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття : [в закладах культури і освіти Запоріз. р-ну проведено традиційний Шевченківський тиждень] // Червоний промінь. - 2013. - 30 берез. (№ 24). - С.5.

585. Петренко Н. "Село - і серце одпочине..." : [в ефірі Запоріз. облдержрадіо стартував спільний проект, присвячений 200-ліття від дня народження Т. Г. Шевченка] / Ніна Петренко // Запоріз. правда. - 2013. -28 верес. (№112). - С.1.

586. "Розкрилля душі" : [таку назву має літ. конкурс, присвячений 200 - річчю від дня народження Т.Г. Шевченка у Мелітополі] // Новий день. - 2013. - 20 листоп.(№ 266-271). - С. 19.

587. Самохвалова Н. Шевченкова криниця : [у Кушугумських селищних б-ках №1 та №2 провели тиждень Шевченка під назвою "Смайлик у Шевченковій криниці"] / Наталія Самохвалова // Червоний промінь. - 2013. - 6 листоп. - (№ 84). - С.3.

588. Сизенко А. Конкурс до ювілею великого Кобзаря / Андрій Сизенко // Запоріз. правда. - 2013. - 13 квіт.(№ 43). - С.2.

589. Синенко В. Шевченківські дні у Степному : [Запоріз. р-н] / Валентина Синенко, Ганна Сімаченко, Олена Шупік // Червоний промінь. - 2013. - 17 лип.

590. Ткаченко О. Шановні просвітяни! : (Звернення Запоріз. обл. об`єднання "Просвіта" ім. Т. Г. Шевченка щодо проведення акції "До 200-річчя Тараса Шевченка посадимо 200 дубів" / О. Ткаченко // Слово Просвіти. - 2013. - 14 листоп. (№ 45). - С.14.

591. Ткаченко О. "Шевченко у моєму серці" : [ літературно - пісенний, культурно - мистецький захід започаткувало т-во "Просвіта"] / Олег Шевченко // Південна зоря. - 2013. - 30 трав.(№ 60). - С.6.

592. " Шевченко в моєму серці " : [обл. конкурс] // Миг. - 2013. - 30 мая (№ 22). - С.19.

***

593. Кулаков К. Йдемо до Тараса : [відзначення 193 - х роковин від дня народження Кобзаря] / К. Кулаков // Запоріз. правда. - 2007.- 10 берез.(№ 35 - 36).- С.1.

594. Юрик П. Великий Кобзар - у душах запоріжців : [ у Запоріжжі відбувся вечір, присвячений 160-річчю перебування поета на Хортиці ] / Пилип Юрик // Запороз. Січ. - 2003. - 11 листоп.

595. Юрик П. Обніміться ж , брати мої, молю вас, благаю: [мітинг, присвячений пам`яті Т.Г. Шевченка] / Пилип Юрик // Запороз. Січ. - 2003. - 15 берез. - С.3.

596. Иванцова К. Добрая традиция : Шевченковские дни в Запорожье // Улица Заречная. - 2003. - 13 марта. (№8).- С.2.

597. Ребро П. Голос Приазов`я - над труною поета : [до 140 - річчя від дня перепоховання поета ] / Петро Ребро // Запоріз. правда. - 2001. - 22 трав.

598. Усенко П. Шевченкіана - 1900 : як Олександрівці вперше в Катеринославській губернії публічно вшанували пам`ять  Великого Кобзаря / П. Усенко // Запоріз. правда. - 2001. - 7 берез. - С. 12.

599. Генова Л. Співець України : [ до 185 - річчя від дня народження Т.Г. Шевченка ] / Л. Генова // Днепр. металлург. - 1999. - 5 марта

599. Латанський С. "Мальва" - Великому Кобзарю : [виставка творч. об - ня в Запоріз. худож. музеї] / Сергій Латанський // Индустр. Запорожье . - 1999. - 3 марта.

600. Під час громадянської війни у Гуляйполі святкували 105 - річчя від дня народження Т.Г. Шевченка // Пороги. - 1999. - №1. - С. 4.

601. Симоненко Д. Шевченківські свята в окупаційному Запоріжжі (1942 - 1943) / Д. Симоненко // Світло Православ’я . - 1999. - №1. - С. 10 -11.

602. Яворський А. Правдивий голос Кобзаря : [до 185 - річчя від дня народження] / А. Яворський // Выбор. - 1999. - 4 марта

603. Борисенко Л. Пам`яті великого Кобзаря : до 180 - річчя від дня народження / Л. Борисенко // Нова Таврія. - 1994. - 16 берез.

604. Верещак В. Слово про Кобзаря / В. Верещак // ПИК. - 1994. - 4 берез.

605. Вшанували пам`ять Кобзаря : [на Оріхівщині] // Трудова слава . - 1994. - 16 берез.

606. Ермак М. Кобзареві присвячено / М. Єрмак // Наше життя. - 1994. - 31 берез.

607. Занощук М. Син рідного народу / М. Занощук // Нова Таврія. - 1994. - 5 берез.

608. Кондратюк М. Свято душі / М. Кондратюк // Південна зоря. - 1994. - 12 квіт.

609. Костенко І. Готуємось вшанувати великого Кобзаря // І. Костенко // Запоріз. правда. - 1994. - 18 лют.

610. Шевченкові дні в Запоріжжі // Запороз. Січ. - 1999. - 11 берез.

611. Перепадя В. "Неначе сонце засіяло, неначе все на світі стало моє..." / Владислав Перепадя // Запороз. Січ. - 1992. - 11берез.

612. Ребро П. Вспоминам Кобзаря в семье вольной, новой / Петро Ребро // Индустр. Запорожье. - 1992. - 7 марта.

613. Відзначає Запорізький університет // Запоріз. правда. - 1989.- 8 берез.

614. Криворучко В.М. Как живой с живими...: [об увековечении имени Т.Г. Шевченка в Украине. В числе первых упоминается с. Новоалексеевка, переименованное в 1920г. в Шевченково] / В. Криво ручко // Коммунист Украины. - 1989. - № 4. - С.73.

615. Нежижим І. Вулиця справляє іменини : [вул. Імені Т.Г. Шевченка в Гуляйполі] / І. Нежижим // Зоря комунізму. - 1989. - 29 квіт.

616. Оксанченко О. Шевченковские уроки : [в школах обл.] / Оксана Оксанченко // Индустр. Запорожье. -1989. - 7 марта

617. Пальоха В. Подвиг Прометея , і велич Кобзаря : [про святкування 175 - річчя Т.Г. Шевченка в м. Токмаку] / В. Пальоха // Комуніст. шляхом. - 1989. - 14 берез.

618. Провісник правди і свободи геній Кобзаря : [ про святкування 175 - річчя Т.Г. Шевченка на Гуляйпільщині ]  // Зоря комунізму. - 1989. - 9 берез.

619. Ренгевич Л. Святкування Шевченківських днів : [в Запоріз. р - ні] / Л. Ренгевич // Черв. промінь.- 1989. - 23 трав.

620. Славлять люди Кобзаря : [на Запоріжжі розпочалися урочистості з нагоди 175 - річчя з дня народження Т.Г. Шевченка] // Запоріз. правда. - 1989. - 3 берез.

621. Станчевська О. Свято рідної мови : [святкування 175 - річчя з дня народження Т.Г. Шевченка в Веселів. СШ №1] / О. Станчевська // Колос. - 1989. - 4 берез.

622. Т.Г. Шевченко і Запоріжжя : літературно - краєзнавча вікторина // Запоріз. правда. - 1989. - 8 січ.

623. Ходаков А. У истоков вдохновения : [Шевченковские дни на Запорожье ] / А. Ходаков // Индустр. Запорожье. -1989. - 26 марта.

624.  Шевченкове безсмертя в безсмерті народному // Запоріз. правда. - 1989. - 8 берез.

625. Певзнер Т. Співець волі і єдності : [Шевченків. свято в бібліотеках Пологів ЦБС ] / Т. Певзнер // Рад. село. - 1987. - 12 берез.

626. Ребро П. Один "Кобзар" і 100 автографів : [про вшанування поета письменниками країни] / Петро Ребро // Комсомолець Запоріжжя. - 1987. - 7 берез.

627. Иванова Т. В сердцах и думах с нами ты, Тарас : [о вечере памяти в смт. Приазовье / Т. Иванова // Індустр. Запоріжжя. - 1964. - 3,10 берез.

628. Киценко М. Ювілей великої  творчої наснаги / Микола Киценко // Запоріз. правда. - 1964. - 9 берез.

629. Макаров В. Живий у пам`яті людській / В. Макаров // : Запоріз. правда. - 1964. - 9 берез.

630. Марченко І. Не забули пом`янути  [як пов’язане ім`я поета з Бердянщиною] / І. Марченко // Південна зоря. - 1983. - 11 берез.

631. М`язь Б. Ми пам’ятаємо про тебе, Тарасе! : [ про вшанування Т.Г. Шевченка в школі - інтернаті №2 м. Запоріжжя] / Б. М`язь  // Індустр. Запоріжжя. - 1964. - 7 берез.

632. Пуха І.Шевченківські дні на Запоріжжі / Іван Пуха // Індустр. Запоріжжя. - 1964. - 3,10 берез.

633. Чередниченко Л. А у селах у веселих...: [вшанування поета у м. Пологи] / Л. Чередниченко // Запоріз. правда. - 1964. - 8 берез.

634. Киценко О. Пам`яті Великого Кобзаря : [про відзначення 100-річчя з дня смерті Т.Г. Шевченка культосвітніми закладами Запоріжжя] / О. Киценко // Запоріз. правда. - 1961. - 6 січ.

635. Пуха І. Повчальна сторінка з минулого : [ про вшанування поета у Олександрівську ] / Іван Пуха // Червоне Запоріжжя. - 1956. - 9 берез.

 

Всесоюзне Шевченківське свято "В сім`ї вільній, новій".

 

636. Анцупова В. М. Властитель дум народных : [ в обл. с 9 по 11 марта пройдет Всесоюз. Шевченков. праздник "В семье вольной, новой"] / В. Анцупова // Индустр. Запорожье. - 1987. - 3 марта

637. "В семье вольной, новой" : [об открытии Шевченковских дней на Запорожье] // Правда Украины .-1987. - 11 марта ; Комс. знамя. - 1987. - 11марта ; Запоріз. правда. - 1987. - 10 берез.

638. Павличко Д. Виступ Дмитра Павличка : [на відкритті свята] / Д. Павличко // Літ. Україна. - 1987. - 12 берез.

639.  Звучит над землей Тарасово вещее слово // Индустр. Запорожье. - 1987. - 10 марта ; Запоріз. правда. - 1987. - 10 берез.

640. Васильев С. Образ в цвете и в линях : [о респ. художеств. выставке "Живописная Украина" в Запорожье, посвящен. празднику] / С. Васильєв // Индустр. Запорожье. - 1987. - 8 марта

641. Квітуча мальовнича Україна // Запоріз. правда. - 1987. - 10 берез.

642. Лузган С. В семье вольной, новой / С. Лузган // Сел. жизнь. - 1987. - 11 марта

643. Михайлюта О. Живе слово боротьби / О. Михайлюта // Комс. Запоріжжя. - 1987. - 14 берез.

644. Оксанченко О. "Чувствовал себя, как дома " : [о пребывании вьетнам. поэта Нгуена Буй Вона на празднике] // Индустр. Запорожье. - 1987. - 11 апр.

645. Олейник Б.И. Орбиты праздника / Б. Олейник // Индустр. Запорожье. - 1987. - 8 марта.

646. Олійник Б.Світло Кобзаревої слави / Б. Олійник // Рад. Україна. - 1987. - 7 берез.

647. Певзнер Т. Співець волі і єдності : [ Шевченків. свято в бібліотеках Пологів ЦБС ] / Т. Певзнер // Рад. село. - 1987. - 12 берез.

648. Праздник Кобзаря // Правда . - 1987. - 11 марта

649. Пругло В. Прихиляєм серце сповідально до живих Шевченківських висот : [свято в Токмацькому р-ні] / В. Пругло // Ком. шляхом. - 1987. - 13 берез.

650. Голажко Е. Допоки квітує земля : [ Шевченківські дні на Запоріжжі ] / Е. Голажко // Літ. Україна.- 1987. - 19 берез.

651. Співець братства і дружби народів // Запоріз. правда. - 1987. - 11 берез. ; Индустр. Запорожье. - 1987. - 11 марта .

 

Пам’ятники Т. Г. Шевченку на Запоріжжі

 

652. Відкриття погруддя Т. Г. Шевченкові : [в третьому корпусі ЗНУ] // Сидоренко М. Пам`ять не вкриють сніги. - Запоріжжя, 2003. - С. 139-140.

653. Шевельов М. Тарас і Нібур : [як Я. Р. Нібур хотів побудувати пам’ятник поету в Олександрівську] // Шевельов М. "Над синню буйного Славути..." / Марко Шевельов. - Запоріжжя, 1998 - С. 53-60.

654. Футорович С. ...На пам’ятник Тарасові / Святослав Футорович // Хортиця. : альманах. - Дніпропетровськ, 1990. - Вип. 1. - С. 126-133.

***

655. Ребро П. Подаруймо Запоріжжю пам’ятник Великому Кобзареві / Петро Ребро // Запоріз. правда. - 2014. - 8 лют.(№ 16) . - С.4.

656. Памятник Кобзарю [в Запорожье] установят за счет горожан // Мрія. - 2014. - 16 янв. (№ 1). - С. 4.

657. Безрук А. Кто запорожской истории более ценен? : [упоминается бюст Т. Шевченко возле Шевченковской райгосадминистрации] / Андрей Безрук // МИГ. - 2014. - 6 марта (№ 10). - С.14-15.

658. Звонарева О. В Запорожье установят уникальный памятник : [Т. Г. Шевченко] / Ольга Звонарева // Регион-экспресс. - 2014. - 21 янв. (№ 2). - С. 5.

659. Кліковка Г. Велика Білозерка вклонилася Кобзареві : [у селі відкрили пам’ятник Т.Г. Шевченку після реставрації] / Галина Кліковка // Запоріз. правда. - 2014. - 16 січ. (№ 5-6). - С. 1.

660. Красовська В. На вшанування пам`яті Великого Кобзаря : [на території с. Успенівка знаходиться пам’ятник Кобзарю] / Валентина Красовська // Голос Гуляйпілля. - 2014. - 18 січ. (№ 4). - С. 1.

661. Піддубна О. Шевченко знову на запорізькій землі : [у б-ці ім. Горького відбулося відкриття обл. акції "Запоріжжя читає Шевченка"] / Олена Піддубна // Запороз. Січ. - 2014. - 18 січ. (№ 12). - С. 5.

662. Як будуватимуть пам’ятник Кобзареві : [в Запоріжжі] // Запороз. Січ. - 2014. - 18 січ. (№ 12). - С. 5.

663. Великому Кобзарю установят два памятника : [в честь 200-летия со дня рождения] // МИГ. - 2013. - 21 февр. (№ 8). - С. 5.

664. Гавриленко І. Макет пам’ятника Шевченку вже готовий / Ірина Гавриленко // Запороз. Січ. - 2013. - 14 верес. (№ 182). - С. 2.

665. Єгорова Г. Тарас Шевченко і Запоріжжя : [ прийнято рішення про затвердження робочої моделі пам’ятника ] / Галина Єгорова // Українське слово. - 2013. - 19 - 25 черв. (№25). - С. 16.

666. К 200-летию Великого поэта и человека // Абразивщик. - 2013. - 14 марта (№ 10). - С. 3-4.

667. Московцева В. Наша земля надихала поета : [про спорудження в м. Запоріжжі пам’ятника Т. Шевченку] / Віталіна Московцева // Запоріз. правда. - 2013. - 14 берез. (№ 29-30). - С. 5.

668. Чуприна А. Т. Шевченко "пропишется" в Запорожье к своему юбилею : [проект на Театральной площади] / Анна Чуприна // МИГ. - 2013. - 20 июня (№25). - С. 19.

669. Дзюба О. На Хортице установят пам’ятники Шевченко и дубу / О. Дзюба // Комс. правда в Украине. Запорож. выпуск. - 2011. - 28 апр. - С. 5.

670. Моїсеєнко С. Запросимо Кобзаря на Хортицю / С. Моїсеєнко / Запоріз. правда. - 2011. - 19трав. (№ 72-73). - С. 5.

671. Юрик П. Запоріжці й тернопільці одностайні : пам’ятнику Тарасу Шевченку - бути! / Пилип Юрик // Слово Просвіти. - 2011. - № 22. - С. 6-7.

672. Юрик П."Обніміться, брати мої ! Молю Вас, благаю!" : [мітинг біля погруддя Т. Г. Шевченка] / Пилип Юрик // Запоріз. правда. - 2010. - 11 берез. - С. 13.

673. Кириленко В. Тарас Шевченко будет глядеть на фонтаны : [в Запорожье завершен конкурс на проект строительства памятника ] / В. Кириленко // Запороз. Січ. - 2004. - 19 серп. - С. 6.

674. Німенко А. Великому страстотерпцю / А. Німенко // Укр. культура. - 2004. - № 1.- С. 20.

675. Тарасу Шевченко - быть ! // Наше время плюс. - 2004. - 19 авг. - С. 21.

676. Шилин Д. Лицо, особо приближенное к Кобзарю? : [о проблемах строительства памятника в Запорожье] / Дмитрий Шилин // Индустр. Запорожье. - 2002. - 11янв. (№ 8). - С. 2.

677. Кобинець А. За 10 років місто не спромоглося зробити пам’ятник Великому Кобзарю / Алла Кобинець // Запоріз. правда. - 1999. - 5 берез.

678. Шевельов М. Була надія на Рєпіна : [про клопотання П. Чижевського щодо спорудження пам’ятника поету в Олександрівську] / Марко Шевельов // Запороз. Січ. - 1997. - 5 берез.

679. Баулин П. Место установки [памятника Т. Г. Шевченко в г. Запорожье] уже определено / Павел Баулин // Наш город . - 1996. - 19 марта

680. Зуев В. Здравствуйте, Тарас Григорьевич, - говорят запорожские студенты : [скульптура Т. Г. Шевченко работы запорож. скульптора В. Вялого установлена на лестничной площадке гл. корпуса ЗНУ] / В. Зуев // МИГ.- 1996. - 13 апр. - С. 2.

681. Клименко М. Ленін поступився Шевченку : [в ЗНУ встановлено бюст Т.Г. Шевченку] / Микола Клименко // Запороз. Січ. - 1996.- 17 груд.

682. Место Шевченко - между Правдой и Лениным : [памятник будет установлен на бульваре им. Т.Г. Шевченко] // МИГ. - 1996. - 23 марта. - С.12.

683. Молодий Тарас завітав до університету // Літ. Україна. - 1996. - 23 трав.

684. Памятник Кобзарю // Наш город. - 1996. - 26 июня

685. Пришле Тарас в університет // Наш город. - 1996. - 13 апр. - С.1.

686. Скульптурна постать Тараса Шевченка зустрічає студентів // Армія України. - 1996. - 5 черв.

687. Шевелев М. Пам’ятник Тарасу. Год 11-й / Марк Шевелев // Наш город. - 1996. - 9 марта. - С.2.

688. Шевелев М. Проходит пороги Тарас : [обзор публикаций о стр-ве памятника в Запорожье] / Марк Шевелев // Индустр. Запорожье. - 1996. - 3 сент.

689. Шевелев М. Тарас и Нибур : история одного проекта :  [нем. промышленник хотел поставить памятник Т.Г. Шевченку в г. Александровске] / Марк Шевелев // Индустр. Запорожье. - 1995. - 14 сент.

690. Борисенко Л. Пам`яті великого Кобзаря : до 180 - річчя від дня народження / Л. Борисенко // Нова Таврія. - 1994. - 16 берез.

691. Шевелев М. Чи буде пам’ятник Тарасові в Запоріжжі? / Марк  Шевелев // Запоріз. правда. - 1994. - 22 лют.

691. Василенко Ю. Конкурс проектів пам’ятника Т.Г. Шевченку / Юрій Василенко // Запоріз. правда. - 1992. -19 верес.

692. Еременко В. Поневіряння Кобзаря / В. Еременко // Выбор. - 1992. - №4. - С.7.

693. Кривошей О. Пам`ятник Шевченкові. Яким його побачимо? / Олександр Кривоший // Запороз. Січ. - 1992.- 17 верес.

694. Оксанченко О. Итак, третий тур. Даст Бог, последний / Оксана Оксанченко // Индустр. Запорожье. - 1992. - 24 нояб.

695. Ювас І. Довга дорога Тараса Шевченка до Запоріжжя / І. Ювас // Запоріз. правда. - 1992.- 5 листоп.

696. Джура М. Скільки пам’ятників Шевченку на Запоріжжі / М. Джура // Запороз. Січ. - 1991. - 9 квіт.

697. Итак, выбор сделан? // Индустр. Запорожье. - 1992.- 17 окт.

698. Кліценко О. Не забули тебе, Тарасе : [про відкриття пам’ятника в с. Шевченківське Куйбишев. р-ну] / О. Кліценко // Рідний край. - 1991. - 10 жовт.

699. Михайлов І. Довгождана постанова : [Рада Міністрів УРСР прийняла постанову про спорудження у Запоріжжі пам’ятника Т.Г. Шевченку ] / І. Михайлов // Запоріз. правда. - 1990. - 17 черв.

700. Памятник Шевченко будет ! // Индустр. Запорожье. - 1990. - 5 дек.

701. Футорович С. Реку рождают ручейки / Святослав Футорович // Индустр. Запорожье. - 1990. - 30 янв.

702. Футорович С. С думой о наших истоках / Святослав  Футорович // Индустр. Запорожье. - 1990. - 13 янв.

703. Лукаш І. Тернистий шлях на п’єдестал : проблеми спорудження пам’ятника Т.Г. Шевченку в м. Запоріжжі / І. Лукаш // Запоріз. правда. - 1989. - 18 січ. - С.3.

704. Футорович С. Любовью раскрываются сердца / Святослав Футорович // Индустр. Запорожье. - 1989. - 18 апр.

705. Лобач М. Буде пам`ятник Кобзареві // М. Лобач // Рад. Україна. - 1988. - 8 січ

706. Запорожью - пам’ятник Т. Г. Шевченка! // Индустр. Запорожье. - 1987. - 26 сент.

707. Захаров А. Будет пам’ятник / А. Захаров // Правда Украины. - 1987. - 23 дек.

708. Кривокрисенко О. На пам’ятник Кобзареві / О. Кривокрисенко // Комсомолець Запоріжжя. - 1987. - 26 груд. - С. 2.

709. Оксанченко О. Писатели - за! / О. Оксанченко // Индустр. Запорожье. - 1987. - 30 окт.

710. Футорович С. Рахунок на пам’ятник Кобзареві відкрито / Святослав Футорович // Запоріз. правда. - 1987. - 4 груд

711. Хортица помнит // Индустр. Запорожье. - 1987. - 29 нояб.

712. Ребро П. Перед пам’ятником Т.Г. Шевченкові : [вірш] / Петро Ребро // Запоріз. правда. - 1961. - 8 лют.

 

З іменем Кобзаря

 

713. Запорожская область. Админ. - террит. деление на 1янв. 1981года : справочник / Исполком Запорож. обл. Совета народных депутатов трудящихся. - Днепропетровск : Проминь, 1981. - 140с. - Із змісту : [про населені пункти обл., які носять ім.`я Т. Г. Шевченка]. - С.42,69.

714. История городов и сел Украинской ССР. В 26 т. Запорожская область / Редкол. : В.И. Петрыкин и др. - К.: Глав. ред. УСЭ, 1981. - 726с.- Із змісту : [про населені пункти обл., які носять ім.`я Т. Г. Шевченка]. - С.28,80,141,170,182,206,290,313,314,336,356,397,455,466,548,570,573,617.

715. Московцева В. Що в імені тобі моєму?: [про населені пункти обл., які носять ім.`я Т. Г. Шевченка] / Віталіна Московцева // Запоріз. правда. - 2014. - 20 лют. - С.5.

 

Шевченківський район м. Запоріжжя

 

716. Шиханов Р.Б. Шевченківський район міста Запоріжжя (1962 - 2007 роки) : становлення та розвиток місцевих органів влади / Р. Шиханов . - Запоріжжя : Мотор Січ, 2008. - 180с.

717. Юрченко В. " Чувак, это Шевчик" / Вадим Ерченко // Правда. - 2013. - 4 июля(№ 26). - С.10,27.

718. Высоцкая И. Сильнее, выше, ярче! : [о праздновании 50-й годовщины р-на] / Ирина Высоцкая // Позиция. - 2012. - 25 окт. - С.10 - 11. (Запорожье вечернее).

719. Как создавался Шевченковский район // Запороз. Січ. - 2012. - 1 груд. (№243). - С.3.

720. Логанов Є. Шевченківському району - півстоліття / Євген Логанов // Запоріз. правда. - 2012. - 22 груд.(№193). - С.2.

721. Харченко Ю. Шевченківський район святкує 50 - річчя / Юрій Харченко // Запороз. Січ. - 2012. - 23 жовт.(№214). - С.1.

722. Шевченківський район міста Запоріжжя // Запорожский санитарный вестник. - 2012. - №1. - С.4 - 5.

723. Івченко Ж. В районі, що носить ім`я поета : [про заходи в установах р-ну до свята] / Жанна Івченко // Запоріз. правда. - 1987. - 8 берез.

 

Бульвар імені Т.Г. Шевченка (м. Запоріжжя)

 

724. О переименовании проспекта имени Жданова : [в бульвар им. Т.Г. Шевченка] : Решение исполкома Запорож. горсовета от 26 янв. 1989 г. №38 // ДАЗО, ф. Р-75, оп.10,спр.59, арк. 392 - 393.

725. Крещук Н. Здравствуй, бульвар Шевченка! / Н. Крещук // Индустр. Запорожье. - 1989. - 28 янв.

726. Андриянов С., Бібік Г. Нове ім`я на карті міста / С.Андриянов // Молодь України. -1988. - 26 листоп.

727. Коновалова С. Бульвар, где застыла история : [бульвар им. Т.Г. Шевченка] / С. Коновалова // Запороз. Січ. - 2009. - 23 лип.(№135-137) - С.13.

728. Карта : бульвар Шевченко // Афиша. - 2008. - №9. - С.26.

 

Парк імені Т.Г. Шевченка

 

729. Довбиш В. Шуми дубами, славна Хортице : [про закладення парку на честь 150-річчя від дня народження Кобзаря] / В. Довбиш // Літ. Україна. - 1964. - 8 трав.

730. Великому Кобзарю установят два памятника : [есть сведения о том, что в 1964г. на о. Хортице был заложен парк ] // Миг.- 2013. - 21 февр.(№ 8).

 

Майдан імені Т.Г. Шевченка

 

731. Морозюк В. Куди поділась площа Шевченка? : Кобзар у запорізькій хроніці / Володимир Морозюк // Посвіт. - 1996. - №1.- С.18 - 31; Комсомолець Запоріжжя. - 1990.- 14 лип.

732. Багнюк А. Майдану Шевченка - ім`я москвича Климова? / А. Багнюк // Україна молода. - 2003. - 25 квіт.

 

"Тарасова стежина"

 

733. Дмитро Павличко на "Тарасовій стежині" // Запороз. Січ. - 2013. - 3 груд. ( № 236). - С.6.

734. Юрик П. Шевченкова стежина пролягла по Хортиці козацькій прадідівській / Пилип Юрик // Запоріз. правда. - 2009. - 7 берез.(№ 34). - С. 4.

735. Юрик П. " Тарасова стежка " : Перший турист. - меморіал. маршрут на Хортиці / Пилип Юрик // Запоріз. правда. - 2005. - 4 черв. - С.8.

736. Юрик П. Учора відкрито туристично - меморіальний маршрут" Тарасова стежка " / Пилип Юрик // Запороз. Січ. - 2005.- 31 трав.- С.8.

737. Юр`єва М. Є на Хортиці Тарасова стежина / М. Юр`єва // Запоріз. правда. -1987. - 8 берез.

 

Тарасова груша

 

738. Єгорова Г. Прадавня груша пам`ята пророка // Запоріз. правда. - 2013. - 27 лип.(№ 86). - С. 4.

739. Драган Н. Тарасова груша : можно не только скушать, но и ...срубить / Н. Драган // Правда...и ничего, кроме правды. - 2008. - 14 февр. (№ 7). - С.5.

740. Шевченко Т. Де ж стояла садиба Булата? / Тамара Шевченко // Просто. - 2008. - 31 січ.(№5). - С.19.

741. Шануймо у собі Шевченка : [біля груші відбувся урок - реквієм] // Уряд. кур’єр . - 2006. - 23 трав.(№94).

742. "Правдочолий речник України" : [урок - реквієм. Місце проведення - груша на Вознесенці, під якою перебував поет у 1843р.] // Просвіта. - 2005. - №3 - 4.- С.4 - 5.

 

***

 

743. Коваль В. Ця груша бачила Тараса... : [вірш] / Віра Коваль // Хортиця. - 2013. - № 5. - С.51.

744. Тесленко Л. Груша - ве-ли-ка.... : [вірш] / Лорина Тесленко // Хортиця. - 2013. - №5. - С.51.

745. Хлопкова В. Шевченкова груша : [вірш] / Валентина Хлопкова // Хортиця. - 2013. - № 5. -.51.

 

Різне

 

746. Московцева В. Що в імені тобі моєму?: [про населені пункти обл., які носять ім.`я Т. Г. Шевченка] / Віталіна Московцева // Запоріз. правда. - 2014. - 20 лют. - С.5.

747. Лиходід М. Вулиця Шевченка : [вірш] // Лиходід М. Вибране : поезії . - Запоріжжя, 2005. - С. 393.

748. Карта : бульвар Шевченко // Афиша. - 2008. - №9. - С.26.

 

Електронні ресурси

 

749. Про проведення обласної культурно - мистецької акції "В сім`ї вольній, новій"[Электронный ресурс]. - Режим доступа: http://zoda.gov.ua>news/18377…svyatkuvannya - 200 - richchya

750. [Электронный ресурс]. - Режим доступа: http://yandeks.ua

751. Запоріжці готуються до масштабного святкування 200-річчя з дня народження Кобзаря [Электронный ресурс].

 

 

 

 

Іменний покажчик

А

Аббасов А. - 524, 532

Анасійчук О. - 578

Анісов В. - 111

Андриянов С. - 726

Анцупова В. - 67, 636

Апанович О. - 99

Атаманчук И. - 547

Б

Бабинцев С. - 112

Бабій А. - 133

Баглай Я. - 54

Багнюк А. - 732

Барзилович Л.- 355

Барилюк А. - 469

Батий Я. - 170

Баулин П. - 679

Бахтерева Т. - 4, 74

Бебешко З. - 504

Безрук А. - 657

Бернштейн М. - 141-143, (144-48)

Бибик Г. - 726

Біжко Г. - 56

Боброва Л. - 579

Богдачевський Ю. - 157, 169

Богуш П. - 15,101

Борисенко Л. - 603, 690

Борисенко О. - 89

Босов А. - 370

Ботнер Ю. - 433

Брюховецька Л. - 179

Бугаєвич І. - 537

Будугай А. - 467

Будугай О. - 467

Бурлаков С. - 493

Бут К. - 470, 487

Булаш О. - 260

В

Вакуленко В. - 509

Василенко Ю. - 691

Васильев С. - 640

Вергеліс О. - 446

Величко О. - 22

Верещак В. - 604

Вилинов Ю. - 34, 48, 88, 136, 535

Виниченко Т. - 271

Водвуденко Д. - 4

Высоцкая И. - 718

В`ялий В. - 510, 680

Г

Гавриленко І. - 664

Гайдабура В. - 397, 438, 440, 449, 530

Гайчурський В. - 164

Ганзюра П. - 358

Генова Л. - 599

Гиммельфарб А. - 427, 430, 432

Гнатів Т. - 261

Голожко Є. - 650

Гомон М. - 147

Гонта Т. - 346

Гордон Д. - 458

Горина О. - 84

Грабович Г. - 41

Гранишевская Е. - 456

Григорьева Л. - 228

Губа В. - 551

Гуменюк Н. - 580

Д

Дахно В. - (170-179)

Данченко С. - (149-169)

Демченко В. - 208-211, 213, 215

Денисов Є. - 37,57

Деркачч Я. - 552

Десятинник Я. - 545

Джура М. - 696

Дзюба І. - 380

Дзюба О. - 669

Діденко В. - 479, 780, 502-

Довбиш В. - 729

Домалега Т. - 334, 336

Дорошенко В. - 173

Драган Н. - 739

Древлянський В. - 364

Дробна О. - 42

Дубина М. - 356

Дубинка П. - 75

Дума (Адельберг)Л. - 137

Дяченко О. - 225

Є

Єгорова Г. - 119, 123, 663, 738

Єременко В. - 692

Єрмак М. - 606

З

Заболотня О. - 335

Завгородній Ю. - 31, 91,1 20

Загребельний П. - 343

Зайцев П. - 97

Занощук М. - 607

Захаров А. - 707

Звонарьова О. - 658

Зикова О. - 68

Зінчук М. - 367

Зуев В. - 680

И

Иванова Т. - 627

Иванцова К. - 596

Іванченко Р. - 180-202, (203-237)

Івашкевич Я. - 352

Івченко Ж. - 723

Івченко Л. - 494

Івченко  Ю. - 519

Іщенко М. - 339, 369

Іщук А. - 349

К

Калюта В. - (238-244)

Кандинська В. - 177

Кашпуров И. - 483

Кириленко В. - 673

Кириленко .О.511

Кирилюк Є.- - 116, 221

Кириченко С. - 266, 274

Киценко М. - 99, 113, 628

Киценко  О. - 634

Кліковка Г. - 555, 659

Клименко М. - 110,681

Кліценко О. - 698

Клюненко А. - (245-248), 463

Кобинець А. - 677

Коваль В. - 448, 743

Козлова І. - 87, 556

Козуля О. - 207, 220.

Кондратюк М. - 608

Кониський О. - 100

Коновалова С. - 727

Кононенко П. - 224, 359

Конькова Г. - 250

Корнієнко В. - 582

Корниенко  Г. - 528

Костенко І. - 609

Коломієць Р. - 149, 158, 163, 165

Кравченко В. - 3

Красицький Д. - 81

Красовська В. - 660

Крещук Н. - 725

Кривокрисенко О. - 708

Криворучко В. - 614

Кривоший О. - 693

Крикуненко І. - 557

Кувик П. - 178

Кузик В. - 271

Кузнецова А. - 337, 338

Кузьменко Н. - 377

Кулаков К. - 593

Кулаковський В. - 229, 235, 237

Куліш А. - 558

Курманська В. - 4

Кухаренко А. - 455

Л

Лабінський М. - 203, 263, 270, 323, 464

Латанський С. - 69,159

Левченко В. - 559

Лисняк В. - 474, 484, 485

Ліфантій Р. - 329

Лиходід М. - 389, 496, 505, 515, 516,7 47

Лымарь Ю. - 459

Лысенко Н. - 125

Лобач М. - 705

Логанов Є. - 720

Лузган С. - 642

Лукаш І. - 703

Лупій О. - 471

Ляшенко Г. - (249-262)

М

Майборода Г. - (263-269)

Майборода П. - (270-278)

Макаров Б. - 79,82

Макаров В. - 629

Макаров Ю. - 170

Малиновська М. - 222

Маремпольський В. - 473

Мариенко І. - 630

Мартич Ю. - 223

Марченко В. - 29

Матушек О. - 450

Мегелик Д. - 475

Макаров В. - 227

Мельник В. - 227

Мельник  Т. - 216

Микитась В. - 231

Мищенко Д. - 357

Міллер Л. - 358

Михайленко А. - 70

Михайлов І. - 699

Михайлов Н. - 377

Михайлюта О. - 643

Мищенко М. - 357

Міщенко  Д. - 279-322, (323-370)

Моисеев К. - 340

Моисеенко С. - 129, 670

Мороз Л. - 146

Морозюк В. - 8, 59, 64, 65, 731

Московцева В. - 21, 30, 32, 561, 566, 667, 715, 746

Мунько Т. - 139

М`язь Б. - 631

Н

Нагнибіда М. - 371-375, (376-394)

Нагорна Г. - 391

Наєнко М. - 233

Неділько В. - 106

Неділько Г. - 104, 106

Нежижим І. - 219, 615

Нещерет Т. - 523

Нібур Я. - 653

Ніколаєнко В. - 212, 214,2 18

Николаенко М. - 462

Німенко А. - 674

Новиков А. - 55

Носенко О. - 342

О

Овдієнко О. - 531

Овська В. - 568

Оксанченко О. - 60, 521, 522, 616, 644, 694, 709

Оленич Н. - 246,264

Олійник Б. - 203, 263, 270, 323, 464, 569, 645, 646

Орлик Д. - 230, 234

Осипчук Т. - 33

Отрощенко В. - 503

П

Павличко Д. - 638, 733

Пальоха В. - 566, 617

Панкова М. - 170

Параконьєв К. - (395-398)

Паршин Н. - 124

Певзнер Т. - 625,647

Перепадя В. - 611

Петренко Н. - 585

Петренко О. - 13

Петрина Х. - 25, 526

Піддубна О. - 571, 661

Пильненький С. - 350

Пінчук С. - 333, 368

Пругло В. - 649

Плачинда С. - 330

Покальчук Ю. - 361

Попельницька О. - 264

Попович М. - 150

Поюровський Б. - 168

Пріцак О. - 98

Прокопович Л. - 466

Пуляєва Л. - 439

Путінцев А. - 399 -419, (420-424)

Пуха І. - 41,632, 635

Р

Раневська М. - 257

Ребро П. - 1, 2,7 ,9, 16, 20, 39, 44, 45, 46, 49, 58, 66, 77, 78, 118, 126, 127, 130, 134, 382,      390, 76, 478, 481, 512, 597, 612, 655

Ренгевич Л. - 619

Рекубрацький А.- 52, 472

Репін І. - (43)

Репін  В. - 425,(426-435), 463

Рибак Н. - 344

Родичев М. - 232

Руденко В. - 47

Рудковская Н. - 353

С

Садеков Б. - 434

Саква Ю. - 162,1 67

Самбук Р. - 360

Самойленко Я. - 363

Самохвалова Н. - 587

Сергиенко  И. - 513

Сердюк Ю. - 482

Середа В. - 527

Середа Є. - 111

Сидоренко М. - 652

Сизенко А. - 588

Сизоненко О. - 362, 365

Синенко В. - 589

Сімаченко Г. - 589

Симоненко Д. - 601

Симоненко  П. - 330, 348, 354

Синицкая Ю. - 574

Синокип И. - 345

Січовий С. - 575

Скляренко В. - 170

Скуратівський В. - 242, 243

Славінський В. - 71

Сластіон О. - 529, 531

Славутич Я. - 14,Сміян С. - 441

Сокульський А. - 92, 94, 131, 132

Сокур А. - 96

Соловьева Г. - 520

Солонський А. - 138, 140

Станчевська О. - 621

Степаненко  Г. - 258

Степаненко І. - 391

Степовий І. - 10

Стешенко О. - 477, 514

Столярчук Б. - 254

Стригун Ф. - (436-441)

Сумська Н. - (442-450)

Сумська О. - 451-453, (454-462)

Супруненко В.90, 105, 538

Супруненко  П. - 525, 536

Сухар І. - 497

Суховецький М. - 366

Сушко К. - 103,128

Сюта Б. - 259

Т

ТананаР. - 135, 508

Тараненко М. - 83

Тесленко Л. - 490, 744

Тихонов М. - 35

Тишаков Н. - 461

Ткаченко М. - 117

Ткаченко В. - 347, 351

Ткаченко О. - 590, 591

Турбай І. - 204

У

Усенко П. - 50, 598

Усик В. - 386

Ф

Ффедина В. 272, 378, 420, 421

Федоров В. - 72

Феменко М. - 19, 114

Фесенко Л. - 447, 460

Фесюк О. - 498

Фещак Б. - 256

Фідер В. - 448

Фріман А. - 463-465

Футорович С. - 499, 500, 654, 701, 702, 704, 710

Х

Ханко В. - 529

Харченко Ю. - 721

Хлопкова В. - 491, 745

Ходакова А. - 623

Ц

Цюпа Ю. - 332

Цыгвинцева Н. - 492

Ч

Чабаненко В. - 6, 93, 501

Чабанывський М. - 341

Чайкина А. - 457

Чередниченко Л. - 633

Чуприна А. - 577, 668

Ш

Шаров В. - 172

Шаров І. - 437

Шевельов М. - 53, 95, 653, 678, 687-689,6 91

Шевченко В. - 94,1 44

Шевченко  Т. - 740

Шерстюк А. - 463

Шилин Д. - 676

Шиханов Р. 716

Шовкопляс.Г. - 102

Шупік О. - 589

Шугаров О. - 62

Щ

Щербак И. - 463

Щербашина Н. - 176

Щупик О. - 171

Щурова Н. - 262

Ю,Я

Ювас І. - 695

Юдавіна Л. - 465

Юдин В. - 236

Юрик П. - 381, 486, 519, 5 94, 595, 671, 672, 734-736

Юр`єва М. - 737

Юрченко В. - 717

Юхимчук Л. - 103

Ющук І. - 217

Яворенко О. - 226

Яворницький Д. - 12

Яворський А. - 51, 602

 

 

Зміст

 

 

 

РЕБРО П. ХОРТИЦЯ І ТАРАС ШЕВЧЕНКО       с.

 Великий Кобзар на Запоріжжі                   с.

- Перебування Т.Г. Шевченка на Хортиці     с.

- Запоріжці - лауреати премії імені Т. Г. Шевченка       с.

- Т. Г. Шевченко в творчості запорізьких письменників     с.

- Т. Г. Шевченко в творчості запорізьких митців         с.

Святкування річниць з дня народження поета                с.

- Всесоюзне Шевченківське свято "В сім`ї вільній, новій"      с.

-  Пам’ятники Т.Г. Шевченку на Запоріжжі          с.

- Іім`я  Т.Г. Шевченка на карті м. Запоріжжя           с.

- Шевченківський район             с.

- Бульвар імені Т.Г. Шевченка     с.

-               Парк імені Т.Г. Шевченка.........с.

- Площа імені Т.Г. Шевченка.......с.

- "Тарасова стежина"                      с.

- "Тарасова груша"                        с.

Іменний нокажчик.......................с.